Trzęślica modra - Molinia caerulea

0,00 zł

Nr Kat. BT01020-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Trzęślica modraRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Trzęślica modra

(Molinia caerulea (L.) Moench) 

Trawy to nieodłączny element dekoracyjny we wszystkich rodzajach nasadzeń. Spełniają w ogrodzie różne funkcje - zadarniające, okrywowe czy po prostu dekoracyjne. Najważniejszą jest oczywiście ta ostatnia. Rabatom nadają lekkości, przełamują nudę, stanowią tło dla innych roślin. Są proste w uprawie, nie mają wielkich wymagań. Nie potrzeba dużych umiejętności ani posiadania specjalnej wiedzy by móc je uprawiać. Są dekoracyjne przez cały rok. Ich kwiatostany zdobią ogród nawet zimą i często są źródłem pokarmu dla ptaków. Większość traw lubi miejsca słoneczne. Są też i takie które potrzebują miejsc świetlistych czy ocienionych.

Trzęślica to, można tak powiedzieć wszechstronna trawa, mająca szerokie wykorzystanie nie tylko ozdobne. Począwszy od korzeni po kwiatostany. I tak np. jej sznurowane, grube korzenie to dobry materiał na szczotki, zaś źdźbła służą do wyrobu sznurów, które mają większą wytrzymałość niż stal. Są również wykorzystywane w przemyśle papierniczym. Ale to tylko ciekawostki.
Trzęślica tworzy gęstodarniowe kępy, zbite, z krótkimi rozłogami. Jej liście są długie, twarde, szorstkie, o jasnozielonej barwie, jesienią przebarwiające się na żółto-brązowy kolor. Zaczyna kwitnąć z końcem lata. Wąskie ale bardzo liczne, gęste wiechy o purpurowej barwie osadzone są na cienkich pędach. Ilość kwiatostanów uzależniona jest od temperatury. Im chłodniejsze lato tym kwitnienie jest obfitsze. Ogólnie trzęślica nie przepada za wysokimi temperaturami, ale mimo to jest bardzo tolerancyjna. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Gleba nie powinna być specjalnie zasobna, ale dość wilgotna i najlepiej o odczynie lekko kwaśnym, choć dobrze rośnie także na glebach wapiennych. Rozrasta się w umiarkowanym tempie, nie rozłazi się i nie rozsiewa. W porze kwitnienia osiąga około 100cm wyoskości. Naturalnie występuje w całej Europie i Azji po piętro alpejskie. Jej siedliska to głównie mokre łąki, wrzosowiska i brzegi wód. Zimuje bez zastrzeżeń.

BT01020-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
60-100cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
wilgotne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
jesień
Termin kwitnienia
VIII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9