Trybuła leśna ‘Ravenswing’ - Anthriscus sylvestris

0,00 zł

Nr Kat. BT01017-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Trybuła leśna ‘Ravenswing’Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Trybuła leśna ‘Ravenswing’

(Anthriscus sylvestris) 

Koronkowe, mocno pierzaste liście w kolorze burgundu, koronkowe baldachy białych kwiatów – to właśnie Trybuła leśna ‘Ravenswing’. Urocza, delikatna, niewymagająca.
Czysty gatunek to chwast i to pospolity, występujący naturalnie w całej Europie, w części Azji a nawet w Afryce (tu na wysokościach).
Trybuła jest rośliną dwuletnią, tzn. w pierwszym roku wytwarza jedynie liście, w kolejnym pojawiają się kwiaty a z nich nasiona. Nasiona wysiewają się i cykl się powtarza. Osobiście bardzo lubię trybułę za jej delikatny wygląd i kolory. Ciemne liście są wspaniałym tłem dla delikatnych, wysokich kwiatostanów a jednocześnie stanowią ciekawy akcent kolorystyczny na rabacie. Jeśli dodamy do tego niewielkie wymagania to mamy coś pięknego, coś delikatnego i nie wymagającego żadnego nakładu pracy.
Niekwitnąca roślina osiąga około 40 cm wysokości, z kwiatostanami to około 90 cm. Kwiaty są miododajne, więc masowo oblatywanie przez owady, a co za tym idzie jest dużo nasion, które wiosną kiełkują bez problemu. Siewki od samego początku mają charakterystyczne pierzaste, burgundowe liście i trudno ich nie zauważyć lub pomylić. Dodatkowo nasiona są dość duże i ciężkie (jak na tak drobne kwiaty) upadają zazwyczaj w pobliżu rośliny macierzystej i dużej części powtarzają cechy. Jeśli chcemy je przesadzić siewki trzeba to zrobić szybko z uwagi na pietruszkowy korzeń, który nie lubi naruszania.
Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Lepsze jest to pierwsze, bo kolor liści jest ciemniejszy i bardziej intensywny. Toleruje każde niemal podłoże, ale warto zadbać by było umiarkowanie żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie, stale wilgotne. Może być uprawiana zarówno na rabacie jak i w donicy. Kwiaty mogą być dodawane do bukietów podobnie jak kwiaty gipsówki. Zimuje bez problemu.

BT01017-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
do 90cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także