Tojad mocny - Aconitum firmum

0,00 zł

Nr Kat. BS01000-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Tojad mocnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Tojad mocny

(Aconitum firmum) 

WAŻNE !!! Wszystkie tojady są silnie trujące z powodu akonityny, która może wchłaniać się przez skórę. Trujące są przede wszystkim bulwy lub kłącza, ale ostrożności nigdy za wiele. Przy pracy z tojadami należy używać lateksowych rękawiczek. Dla bezpieczeństwa nie powinien być uprawiany w ogrodach, gdzie mają dostęp dzieci. Nie należy też sadzić tojadów w towarzystwie roślin strączkowych, na które mają niekorzystny wpływ. Ludowa nazwa tojadu to mordownik – nie bez powodu. Ale jest też inna ludowa nazwa - Pantofelki Matki Boskiej.

Tojad mocny to długowieczna roślina, uprawiana jeszcze w ogrodach naszych babć. Mimo upływu lat nie stracił nic na atrakcyjności. Jego niezwykłe kwiaty są tak samo zadziwiające i tak samo piękne. To nasz rodzimy gatunek, rosnący w Tatrach, najczęściej uprawianych w ogrodach. Tworzy wysokie, nawet do 150 cm wysokości kępy wyprostowanych, sztywny pędów zakończonych latem widowiskowymi kwiatostanami o fioletowej barwie. Mocno powcinane, klapowane liście wypełniają kępę od korzenia aż po kwiatostan. Nie jest trudny w uprawie ani wymagający.
Optymalne dla niego stanowisko to takie częściowo słoneczne a częściowo lekko ocienione, osłonięte od wiatru. Podłoże najlepiej wapienne, o odczynie obojętnym, stale wilgotne i umiarkowanie zasobne. Na glebach żyznych pędy mogą się pokładać. Za to lubi gleby gliniaste. Nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, to co zwykle. Usunąć przekwitnięte kwiatostany a wiosną uschnięte liście. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne ale źle znosi stagnującą w podłożu wodę, która sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Kwiaty są też często atakowane przez mszyce (szkoda, że dla nich nie jest trujący). Zimuje bez zastrzeżeń.

BS01000-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
do 150cm
Stanowisko
osłonięte
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także