Tawułka Arendsa White - Astilbe x arendsii

0,00 zł

Nr Kat. BS0984-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Tawułka Arendsa WhiteRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Tawułka Arendsa White

(Astilbe x arendsii) Tawułki to bardzo atrakcyjne, długowieczne byliny, naturalnie występujące we wschodniej Azji i Ameryce Północnej. Spotkać je tam można w wilgotnych lasach, górskich wąwozach lub przy brzegach potoków. 
To kępiaste byliny, w zależności od odmiany osiągają od 30 do 150 cm wysokości, z pierzastymi liśćmi ponad którymi unoszą się wiechowate kwiatostany w odcieniach bieli, różu i czerwieni. Kwitną od czerwca do września. Byliny te najlepiej czują się w półcieniu, w wilgotnej, żyznej i próchnicznej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jeśli jednak zapewnimy im dostateczną ilość wody będą rosły nawet w pełnym słońcu. Należy pamiętać, że podłoże powinno być przepuszczalne, ponieważ tawułki nie lubią mieć zalewanych korzeni. Nie znoszą podłoża wapiennego i gliniastego. Ważne, aby obficie je podlewać podczas gorącego lata.Tawułki można sadzić w grupach (bo kiedy kwitną ich widok zapiera dech w piersiach), pojedynczo lub w pojemnikach. Trzeba pamiętać by nie sadzić ich pod drzewami, które płytko się korzenią i wysuszają podłoże np. pod brzozą.  Można także sadzić je wzdłuż ścieżek, co daje efekt uroczego kwitnącego żywopłotu. Nadają się obsadzania cienistych zakątków w ogrodzie lub brzegów zbiorników wodnych. Do ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy ściółkowanie, które zapobiega wyparowywaniu wody z podłoża, obcinanie przekwitniętych kwiatostanów oraz odmładzanie. Po ok. 3 latach widać wyraźny spadek intensywności kwitnienia i dlatego warto roślinę wykopać podzielić i posadzić ponownie. Są w pełni mrozoodporne. Jesienią nie należy wycinć liści - przemarznięte stanowią dobre zabezpieczenia dla płytkiego systemu korzeniowego.  

Najważniejsze gatunki i ich charakterystyka
Tawułka Arendsa - Astilbe x arendsii
Z reguły zakwitają wcześniej VI-VIII niż inne odmiany, osiągają rozmiary od ponad 40 do 120 cm
Tawułka chińska - Astilbe chinensis
Zakwitają później niż większość tawułek Arendsa ( VII), są bardziej odporne na suszę, najlepiej ze wszystkich odmian znoszą nasłonecznienie, Wysokość 50-130cm
Tawułka japońska - Astilbe japonica
Tawułki zaliczane do tej grupy osiągają przeważnie około 1m wysokości
Tawułka całolistna - Astilbe simplicifolia
Należą tutaj tawułki zwarte, nisko rosnące
Tawułka Tunberga - Astilbe thunbergii
Zakwitają późno VII-VIII, osiągają rozmiary do około 120 cm, mają łukowato wygięte wiechy
Większość odmian tawułek to krzyżówki powstałe m.in. z następujących gatunków: tawułka chińska, tawułka japońska, tawułka pojedynczolistna, tawułka taquetii oraz tawułka Thunberga. Osobą, która przyczyniła się do popularyzacji tawułek i wprowadzenia większości ich odmian na rynek jest George Arends, niemiecki botanik. Do krzyżówek posłużyły mu cztery gatunki tawułek: japońska, chińska, Thunberga i astilboides. Tawułki wyprodukowane przez Arendsa, noszą jego nazwisko, stąd tawułka Arendsa.

Tawułka Arendsa Alba

to mieszaniec tawułki chińskiej i japońskiej. W porze kwitnienia osiąga około 70-80cm wysokości. Białe, krótkie i zwarte kwiatostany rozwijają się od czerwca do sierpnia.

BS0984-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
cieniste
półcieniste
wilgotne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także