Tarczyca pontica - Scutellaria pontica

0,00 zł

Nr Kat. BS0983-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Tarczyca ponticaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Tarczyca pontica

(Scutellaria pontica) W ogólnym oglądzie nie różni się bardzo od innych gatunków tarczycy. Podobnie, tworzy niewysokie kępki podkładający się i wzniesionych, kanciastych, rozgałęzionych pędów pokrytych łyżeczkowatymi, miękko owłosionymi od spodu listkami. Liście są częściowo zimozielone, do 2,5cm długości.
Ale jej ojczyzną jest Turcja, gdzie rośnie na skałach i trawiastych zboczach na wysokości 1800-2700 m n.p.m.
Zaczyna kwitnąć w czerwcu. Dwuwargowe najczęściej różowe lub fioletowo-różowe (do czerwonopurpurowych) kwiaty rozwijają się w systematycznie aż do końca sierpnia, niekiedy dłużej. Kwiaty tworzą kłosowate kwiatostany na szczytach pędów. Dla niej również potrzebne jest słoneczne stanowisko z dobrze zdrenowanym, raczej suchym i mało zasobnym, wapiennym podłożem. Jest bardziej wrażliwa na zamakanie zimą. Warto więc wysypać warstwę żwiru wokół nasady pędów. Wiosenna pielęgnacja ogranicza się do przycięcia. Sprawdza się jako roślina okrywowa, na brzegach rabat, murkach i w ogrodzie skalnym. Na odpowiednim stanowisku zimuje dobrze.

BS0983-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-15cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Termin kwitnienia
VI-VIII/IX
Mrozoodporność, strefa USDA
6

Zobacz także