Szarotka alpejska - Leontopodium alpinum

0,00 zł

Nr Kat. BS0964-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Szarotka alpejskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Szarotka alpejska

(Leontopodium alpinum)   Szarotka alpejska to relikt epoki lodowcowej. Naturalnie występuje w Górach Europy, do wysokości 3400 m n.p.m., również w Polsce w Tatrach i w Karpatach. W większości krajów, w których występuje jest prawnie chroniona.
Wytwarza płytki system korzeniowy, z którego wyrastają proste, ulistnione na całej długości pędy. Wąskie, lancetowate liście pokryte są od spodu wełnistą, białą warstwą. W środku lata zielone poduszki pokrywają się niezwykłymi kwiatostanami, pokrytymi grubą warstwą białego filcu – to naturalna osłona przed palącym, wysokogórskim słońcem. Aż trudno uwierzyć, że te kwiaty są żywe. br><można sądzić, że szarotka poradzi sobie w każdych warunkach, to nie do końca będzie to zgodne z prawdą. Owszem, nie przeszkadza jej nawet najbardziej ostre słońce, ale podłoże to zupełnie inna sprawa. Musi być mocno przepuszczalne, zdrenowane ale chłodne w obrębie korzeni i stale, umiarkowanie wilgotne ( (jak dla roślin ‘górskich’). Dobrze więc wybrać dla niej miejsce między większymi kamieniami, które ochronią glebę przed nagrzewaniem. Poza tym powinno zawierać wapń i być umiarkowanie zasobne. Dopiero wtedy możemy liczyć, że będzie kwitła obficie. Nie jest rośliną zbyt długowieczną. Dość częste dzielenie przedłuża jej pobyt w ogrodzie. Na dobrze przygotowanym stanowisku zimuje bardzo dobrze. Przekwitnięte kwiaty wraz z pędami najlepiej zostawić na zimę. Będą doskonałą ochroną przed zimnem.

BS0964-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5