Szałwia zwieszona - Salvia nutans

0,00 zł

Nr Kat. BS0963-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Szałwia zwieszonaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Szałwia zwieszona

(Salvia nutans)   Kochamy szałwie – to nie ulega wątpliwości. Za niezwykłe kwiaty i aromat jaki niosą po ogrodzie, za liście – te włochate i te karbowane, za prostotę i małe wymagania. Za to, że są długowieczne, różnorodne małe i duże, o różnej barwie kwiatów. Każdy ma swoje - te ulubione. Są nie tylko piękne ale też  niezwykle wartościowe. Owadom dają cenny nektar, dla nas mają wartości zdrowotne i lecznicze. Są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród wielu gatunków i odmian coś dla siebie. I do tego dużego i do tego małego ogrodu a nawet do donicy stojącej w rogu niewielkiego balkonu.


To dziwne, że ten gatunek szałwii jest tak mało znany, żeby nie powiedzieć, że zupełnie nieznany. Naturalnie występuje w dużej części Europy i Azji, od Bałkanów po Syberię. Uznawana jest za relikt stepów w Europie Środkowej. Jest naprawdę niezwykła.
Tuż nad ziemią tworzy rozety dużych, błyszczących liści, o wysokości około 30 cm. Od lipca możemy podziwiać jej fantastyczne kwiatostany, które wyglądają jak odwrócony stożki, zawieszone na szczytach nagich pędów, poruszane podmuchami wiatru. Szafirowe kwiaty zwieszają się tak, jakby spływały w dół.
Jest rośliną kserotermiczną, czyli naturalnie przystosowaną do życia w niemal ekstremalnie trudnych warunkach, na stanowiskach silnie nagrzewający się, o bardzo dużym nasłonecznieniu, z niewielką dostępnością do wody. Oznacza to, że jest bardzo odporna na suszę. W ogrodzie może więc być piękną ozdobą wszędzie tam, gdzie niewiele roślin da sobie radę. Niestraszne jej ani palące słońce ani suche, kamieniste podłoże. tW porze kwitnienia osiąga nawet 100 cm wysokości, ale to w naturze. W ogrodzie z pewnością będzie trochę niższa. Trzeba pamiętać, żeby dobrze zrezygnować dla niej podłoże - kamień, żwir, gruby piasek i trochę próchniczej ziemi. Wiosną wystarczy dawka świeżego kompostu. Szałwia zwieszona to prawdziwa perełka, praktycznie niedostępna. Zimuje niezawodnie.

BS0963-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
do 100cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
szafirowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także