Szałwia łąkowa - Salvia pratensis

0,00 zł

Nr Kat. BS0952-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Szałwia łąkowaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Szałwia łąkowa

(Salvia pratensis)   Kochamy szałwie – to nie ulega wątpliwości. Za niezwykłe kwiaty i aromat jaki niosą po ogrodzie, za liście – te włochate i te karbowane, za prostotę i małe wymagania. Za to, że są długowieczne, różnorodne małe i duże, o różnej barwie kwiatów. Każdy ma swoje - te ulubione. Są nie tylko piękne ale też  niezwykle wartościowe. Owadom dają cenny nektar, dla nas mają wartości zdrowotne i lecznicze. Są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród wielu gatunków i odmian coś dla siebie. I do tego dużego i do tego małego ogrodu a nawet do donicy stojącej w rogu niewielkiego balkonu.

Szałwia łąkowa to bardzo popularny gatunek szałwii. Można go spotkać na łąkach, wzgórzach i widnych zaroślach na terenie całej Europy i Rosji aż po Syberię.
Mimo, że jest znana i uprawiana od wielu, wielu lat niewiele straciła na popularności. Wciąż ma swoich wielbicieli i jest chętnie sadzona w ogrodach. Ma swój osobliwy urok, ładnie komponuje się w różnego rodzaju nasadzeniach, nawet w połączeniu z królewskimi różami. Jest niewymagająca i łatwa w uprawie, szczególnie wartościowa w ogrodach o charakterze “łąki”, uwielbiana przez owady. Piękne są nie tylko jej kwiaty, ale także liściom nie można odmówić atrakcyjności – są mocno karbowane, pomarszczone, piłkowane na brzegach, ciemnozielone. Rozrasta się dość szybko i potrafi się mocno rozsiewać, co dla jednych jest wadą a dla innych zaletą.
Przede wszystkim kocha słońce. Jest tolerancyjna jeśli chodzi o podłoże. Wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, umiarkowanie zasobna i niezbyt wilgotna. Rzadko bywa atakowana przez choroby czy szkodniki, które ogólnie nie lubią szałwii. Jest odporna na suszę i trudne warunki. Sprawdzona, niezawodna i wciąż atrakcyjna. Jej urok nie przemija.

BS0952-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także