Szałwia lekarska 'Berggarten' - Salvia officinalis

0,00 zł

Nr Kat. BS0950-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Szałwia lekarska 'Berggarten'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Szałwia lekarska 'Berggarten'

(Salvia officinalis)   Kochamy szałwie – to nie ulega wątpliwości. Za niezwykłe kwiaty i aromat jaki niosą po ogrodzie, za liście – te włochate i te karbowane, za prostotę i małe wymagania. Za to, że są długowieczne, różnorodne małe i duże, o różnej barwie kwiatów. Każdy ma swoje - te ulubione. Są nie tylko piękne ale też  niezwykle wartościowe. Owadom dają cenny nektar, dla nas mają wartości zdrowotne i lecznicze. Są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród wielu gatunków i odmian coś dla siebie. I do tego dużego i do tego małego ogrodu a nawet do donicy stojącej w rogu niewielkiego balkonu.

Chyba nie trzeba nikomu mówić, jak cenną rośliną leczniczą jest szałwia lekarska. I nie tylko leczniczą, bo jest używana także w kuchni, przy produkcji kosmetyków i w przemyśle perfumeryjnym. Najczęściej widzimy ją w postaci herbacianych saszetek, jako susz lub rozpoznajemy ją po zapachu.
Szałwia lekarska ogólnie jest niewielkim krzewem i pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. To roślina suchych łąk, kamienistych stepów, głównie na wapieniach. Jej pędy są sztywne, mocno rozgałęzione od korzenia i silnie zdrewniałe u podstawy. Liście są jajowate, dość duże (do 8cm długości), na krótkich ogonkach, owłosione od spodu, górą fantazyjnie pomarszczone i również delikatnie owłosione. Mają więc zielono-szarą barwę.
Odmiana ‘Berggarten’ Jest ozdobna przede wszystkim z liści, które są nieco skórzaste, szeroko podługowate, fantazyjnie karbowane i pokryte na całej powierzchni (najmocniej między nerwami) krótkim owłosieniem. Dzięki temu mają szaro-zieloną barwę. Roślina tworzy kształtne, zgrabne i niewysokie kępy, ale w porze kwitnienia nie jest już tak atrakcyjna. Wysokie kwiatostany o fioletowo-niebieskiej barwie są nieliczne, a mimo to raczej niekorzystnie wpływają na ogólny wygląd rośliny. W końcu to odmiana ozdobna z liści a te są rzeczywiście dość ładne. Lepszym pomysłem jest ich usunięcie. W porze kwitnienia roślina osiąga około 60 cm wysokości, poza nią to tylko 40 cm. I chociaż to odmiana to zachowuje wszystkie wartości leczniczo-kulinarne. W uprawie ma podobnie jak gatunek niewielkie wymagania.
Uprawa jest banalna. Zwykła ziemia ogrodowa, w porze wegetacji umiarkowanie wilgotna, najlepiej wapienna i niezbyt żyzna i dużo, dużo słońca. Wiosenna dawka świeżego kompostu załatwia sprawę nawożenia. Z racji tego, że używamy jej liści w celach leczniczych i kulinarnych, nie należy stosować sztucznych nawozów ani oprysków. Zresztą tych drugich nie potrzebuje wcale. Szałwii nie ruszają żadne szkodniki. Nic - tylko sadzić. Zimuje doskonale bez okrywania i zabezpieczania.

BS0950-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5