Szałwia lekarska - Salvia officinalis

0,00 zł

Nr Kat. BS0949-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Szałwia lekarskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Szałwia lekarska

(Salvia officinalis)   Kochamy szałwie – to nie ulega wątpliwości. Za niezwykłe kwiaty i aromat jaki niosą po ogrodzie, za liście – te włochate i te karbowane, za prostotę i małe wymagania. Za to, że są długowieczne, różnorodne małe i duże, o różnej barwie kwiatów. Każdy ma swoje - te ulubione. Są nie tylko piękne ale też  niezwykle wartościowe. Owadom dają cenny nektar, dla nas mają wartości zdrowotne i lecznicze. Są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród wielu gatunków i odmian coś dla siebie. I do tego dużego i do tego małego ogrodu a nawet do donicy stojącej w rogu niewielkiego balkonu.

Chyba nie trzeba nikomu mówić, jak cenną rośliną leczniczą jest szałwia lekarska. I nie tylko leczniczą, bo jest używana także w kuchni, przy produkcji kosmetyków i w przemyśle perfumeryjnym. Najczęściej widzimy ją w postaci herbacianych saszetek, jako susz lub rozpoznajemy ją po zapachu. Ale mało kto widział ją na żywo, jako roślinę i nie zdaje sobie sprawy, że jest tak piękna. Szczególnie w porze kwitnienia. Więc może zamiast kupować herbatki czy przyprawy warto mieć własne, świeże ziele. To podwójna korzyść. - coś dla ciała i coś dla ducha. Bo widok jest naprawdę wspaniały.
Szałwia lekarska ogólnie jest niewielkim krzewem i pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. To roślina suchych łąk, kamienistych stepów, głównie na wapieniach. Jej pędy są sztywne, mocno rozgałęzione od korzenia i silnie zdrewniałe u podstawy. Liście są jajowate, dość duże (do 8cm długości), na krótkich ogonkach, owłosione od spodu, górą fantazyjnie pomarszczone i również delikatnie owłosione. Mają więc zielono-szarą barwę.
Kwiatowy pokaz rozpoczyna się pod koniec maja. Setki kwiatów o lawendowo-niebieskiej barwie, zebranych w liczne i gęste okółki rozkwita wzdłuż wysokich pędów, od dołu do góry. W słoneczne dni po całym ogrodzie unosi się delikatny szałwiowy aromat. Buczeniu, pobzykiwaniu i furkotaniu nie ma końca. Całe masy różnych owadów oblegają kwiatowe kłosy. Widok jest przecudowny. I mimo, że nie kwitnie nadzwyczaj długo, a po kwitnieniu nie wygląda może elegancko pozostawia niezapomniane wrażenie. Osobiście swoją szałwię przycinam po kwitnieniu krótko, tak na 5 - 10 cm od ziemi. Wolę puste miejsce niż pokładające się, bezkwiatowe pędy. Dość szybko zaczyna wypuszczać nowe, młode utrzymując do końca sezonu zwartą formę. Ogólnie w porze kwitnienia to dość wysoka roślina, około 80 - 90 cm i pędy (szczególnie te zewnętrzne) mają tendencję do pokładania. Podpierać czy nie, to już indywidualne podejście.
Uprawa jest banalna. Zwykła ziemia ogrodowa, w porze wegetacji umiarkowanie wilgotna, najlepiej wapienna i niezbyt żyzna i dużo, dużo słońca. Wiosenna dawka świeżego kompostu załatwia sprawę nawożenia. Z racji tego, że używamy jej liści w celach leczniczych i kulinarnych, nie należy stosować sztucznych nawozów ani oprysków. Zresztą tych drugich nie potrzebuje wcale. Szałwii nie ruszają żadne szkodniki. Nic - tylko sadzić. Zimuje doskonale bez okrywania i zabezpieczania.

I tak na koniec przytoczę wspaniały cytat (nie wiem nawet gdzie to znalazłam), który mówi o szałwii wszystko, mówiąc niewiele:
Na całym świecie występuje ponad 900 gatunków szałwii. Nazwa "szałwia" pochodzi od łacińskiego czasownika "zbawić, odkupić lub uzdrowić". W swojej książce Hortulus, 9-wieczny zielarz Walafrid Strabon napisał o szałwii zwyczajnej (Salvia officinalis): "Wśród moich ziół szałwia zajmuje honorowe miejsce; dobrego zapachu jest i pełna cnoty na wiele bolączek". 12-wiecznyMacer's Herbal mówi o szałwii: "Dlaczego człowiek miałby umrzeć z powodu choroby, skoro może mieć szałwię w swoim ogrodzie?"

BS0949-P9

Opis

Pokrój
krzewiasty
Wysokość
50-80cm
do 90cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także