Biedrzeniec wielki 'Rosea' - Pimpinella major

0,00 zł

Nr Kat. BS1947-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Biedrzeniec wielki 'Rosea'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Biedrzeniec wielki 'Rosea'

(Pimpinella major ) Teoretycznie roślina jest znana przynajmniej ze słyszenia. Często kojarzona jako przydrożnych chwast. Ale biedrzeniec to przede wszystkim roślina lecznicza i przyprawowa o czym niewiele osób wie. Nie będę opisywać tych dwóch cech – kto chce może bez trudu znaleźć informacje na ten temat w internecie. Podam tylko, że różne gatunki biedrzeńca mają różne właściwości a najbardziej znany to biedrzeniec anyżowy (anyż zna chyba każdy). My jednak zajmiemy się biedrzeńcem wielkim, który jest naszym rodzimym gatunkiem a dokładniej jego naturalną odmianą o nazwie ’Rosea’.
Tak więc biedrzeniec rośnie w całej niemal Europie, w Azji i na Kaukazie. Jego siedliska to przeważnie łąki, ziołorośla, moczary, z skraje liściastych lasów. To dość sporych rozmiarów bylina o wrzecionowatych korzeniach tworząca na powierzchni luźną kępę ciemnozielonych, błyszczący, pierzastych liści, gdzie pojedyncze segmenty mają jajowaty, ostro zakończony kształt i głęboko ząbkowane brzegi. Latem z kępy wyrastają obłe, rozgałęzione i nagie pędy wynosząc na wysokość 80 cm szerokie, płaskie baldachowate kwiatostany złożone z drobnych różowych kwiatów. I o ile podstawową formę o kwiatach białych można spotkać dość często o tyle forma różowa to rzadkość.
Biedrzeniec wielki jest tolerancyjny wobec stanowiska i podłoża, choć preferuje miejsca świetliste, zaciszne z wilgotną i przepuszczalną glebą. Okazuje się więc, że nawet tzw. chwasty mogą być wspaniałą ozdobą ogrodu Szczególnie, że nie są to rośliny o dużych wymaganiach. Wszystko zależy od pomysłowości i wyobraźni ogrodnika. Naturalne ogrody są nie tylko piękne ale także przyjazne dla całego środowiska. Nam dają niezwykłe doznania wzrokowe, leczą i karmią, dla owadów i ptaków są także źródłem pokarmu i bezpiecznym azylem. Trzeba o tym pamiętać.

BS1947-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także