Stokrotka Montauks - Nipponanthemum nipponicum

0,00 zł

Nr Kat. BS0941-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Stokrotka MontauksRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Stokrotka Montauks, stokrotka Nippon

(Nipponanthemum nipponicum)    Stokrotka Montauks wywodzi swoje korzenie z przybrzeżnych regionów Japonii. Ale jej nazwa związana jest z miejscem, z którego rozeszła się po całym świecie. To miejsce to Long Island – najbardziej wysunięty cypel w stanie Nowy Jork i niewielka miejscowość na jego końcu – Montauk, gdzie dominują piaszczyste wydmy a powietrze przesycone jest łagodną morską bryzą i solą. I ta informacja dokładnie mówi nam czego Stokrotka Montauks potrzebuje.
Trzeba przyznać, że to bardzo zadziwiająca i niezwykła roślina. Od samego początku, gdy pojawiają się ciemnozielone, dość grube, owalno-lancetowate i mocno piłkowane na brzegach liście zebrane w niskie ale szerokie rozety, po moment, gdy zaczynają się rozpychać kwiatowe pąki. I tu od razu pewna sugestia. Żeby uzyskać niższą, bardziej zwartą i gęstą kępę trzeba co najmniej dwukrotnie uszczknąć wierzchołki pędów (tak jak w przypadku chryzantem). Pędy będą się rozkrzewiać i uzyskamy dzięki temu więcej kwiatów przy mniejszej wysokości kępy. Pędy nieprzycinane dorastają do 90 cm wysokości. I bez obaw, zabieg ten nie opóźni kwitnienia, bo i tak zaczyna kwitnąć dopiero pod koniec lata. Kwiaty duże – stokrotkowate, żółte wnętrza otoczone wianuszkiem długich, białych płatków. Niby nic takiego. Ale jest ich bardzo dużo i są osadzone tuż nad liśćmi. Wspólnie tworzą niemal kwiatowe kule. Wygląda to bajecznie.
Późne kwitnienie to ogromna jej zaleta. O tej porze pełnię sezonu w ogrodzie mamy już prawie za sobą. A te kwiaty znów wprowadzają na rabaty słońce i lato. Kolejna jej zaleta to niewielkie wymagania – a dokładnie dwa. Dużo słońca i mocno przepuszczalna, raczej sucha, piaszczysta gleba. To chyba niewiele. Oczywiście nie jest to spartanka i trochę wilgoci w glebie jest potrzebne. Ale nie zimą. O tej porze gleba musi być pozbawiona zalegającej wody. Rozrasta się dobrze, w miarę szybko, więc na okazałą kępę nie trzeba czekać zbyt długo, 2-3 sezony. Zdarza się, że niektóre liście żółkną – to normalne i nie trzeba się tym martwić. Ten gatunek po prostu tak ma. Wystarczy je usunąć i tyle. Piękna, wytrzymała, odporna na suszę i niekorzystne warunki. Więc chyba jednak spartanka.

BS0941-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
40-90cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
piaszczyste
przepuszczalne
suche
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
IX-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11