Starzec główkowaty - Tephroseris integrifolia subsp. capitata

0,00 zł

Nr Kat. BS0938-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Starzec główkowaty

(Tephroseris integrifolia subsp. capitata, syn. Senecio capitatus)      Prawdziwa perełka kolekcjonerska. urzekający i absolutnie niezwykły. Starzec główkowaty to bardzo rzadko spotykana roślina o wysokogórskim charakterze. Naturalnie występuje w górach Europy południowo-wschodniej (Pireneje, Alpy, Apeniny), w górach Półwyspu Bałkańskiego i Karpatach. Jego siedliska to zazwyczaj skaliste górskie łąki, równiny i polany, zwykle na wapieniach, na wysokości 1500-2500 m n.p.m. W Szwajcarii i Austrii objęty jest ochroną gatunkową.
Wszystko w nim jest piękne. Począwszy od liści przez łodygi i kwiaty. Absolutnie wszystko. Wiosną ukazujące się liściaste rozety pokryte są gęstą, długą pajęczyną, która nie tylko jest fantastyczną ozdobą ale przede wszystkim pełni funkcję ochronną - przed ostry promieniami słońca i zimnem. Długie, wąskojajowate liście i wyrastające później ulistnione łodygi przez cały okres wegetacji są owłosione, niemal białe. Latem na szczytach pędów rozwijają się w stokrotkowate, pomarańczowe kwiaty o średnicy 3 - 4 cm, których okrywy są także miękko, gęsto owłosione. W miarę rozkwitu, wnętrza kwiatów ciemnieją i stają się brązowe. Widok kwitnącej rośliny jest niezwykły. Ogromny kontrast pomiędzy kwiatami a liśćmi sprawia, że nie można oderwać od niej wzroku.
Nie jest rośliną o dużych wymaganiach. Ceni sobie dobrze nasłonecznione ale niezbyt gorące stanowiska. Warto więc wybrać dla niej miejsce chłodne, delikatnie osłonięte od palącego słońca. Podłoże, oprócz tego, że musi być dobrze zdrenowane, mineralne, to powinno zawierać także część próchnicy, która zwiąże potrzebną wilgoć i dostarczy potrzebnych roślinie składników pokarmowych. Alpejskie łąki nie są wbrew pozorom ubogie w potrzebne roślinom pierwiastki. Nasz starzec rozrasta się powoli. Zz każdym rokiem przybywa 1 – 3 nowych rozet liściowych. Ale jego niezwykły wygląd całkowicie zasługuje na cierpliwość. Zimuje doskonale na dobrze przygotowanym stanowisku tzn. odpowiednio zdrenowany. Roślina wytwarza bowiem długi palowy korzeń, który zimą narażony jest na wygniwanie.

BS0938-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
mineralno-wapienne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
pomarańczowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także