Słonecznik wierzbolistny - Helianthus salicifolius

15,00 zł

Nr Kat. BS0932 - P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Słonecznik wierzbolistnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Słonecznik wierzbolistny

(Helianthus salicifolius) 

Słonecznik wierzbolistny nie przypomina wyglądem słonecznika. Właściwie nie przypomina żadnej ze znanych roślin uprawianych w ogrodach. Ale trzeba przyznać, że jest niezwykły a nawet egzotyczny. To bardzo wysoka bylina kłączowa o silnym systemie korzeniowym. Korzeni się głęboko i mocno. Ale nic w tym dziwnego. Utrzymanie w pionie tak wysokich pędów wymaga silnych korzeni.
Pędy na całej swojej wysokości obrośnięte są długimi, wąskimi, przewieszającymi się liśćmi o soczyście zielonej barwie. I to właściwie jego największa ozdoba, ponieważ zaczyna kwitnąć bardzo późno – pod koniec września lub na początku października i rzadko można zobaczyć jego kwiaty. Ale i bez nich jest fantastyczny. Z uwagi na rozmiary i dość silny wzrost nie powinien być uprawiany w małych ogrodach, choć wspaniale prezentuje się jako soliter z tym, że pędy wymagają ochrony przed wykładaniem. Może być sadzony w zastępstwie wysokich traw, bo wygląda równie efektownie, a poza tym jest dość rzadko spotykaną rośliną, więc przyciąga uwagę.
Ma niewielkie wymagania a właściwie nie ma ich wcale. Poza słonecznym stanowiskiem wystarczy mu uboga, umiarkowanie wilgotna, wapienna gleba. Na tych żyźniejszych rozrasta się gwałtownie a pędy mogą się mocno pokładać. Jego ojczyzną jest środkowo-południowa część USA, gdzie zasiedla prerie, bagna i przydroża, na glebach wapiennych. Zimuje bez problemu.

W ofercie sadzonka z gruntu.

BS0932 - P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
120-150cm
150-200cm
do 250cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
ubogie
umiarkowanie wilgotne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
jesień
Termin kwitnienia
IX-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także