Skalnica Fortune'a 'Sugar Plum Fairy' - Saxifraga fortunei

0,00 zł

Nr Kat. BS0912-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Skalnica Fortune'a 'Sugar Plum FairyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Skalnica Fortune'a 'Sugar Plum Fairy'

(Saxifraga fortunei ) 

Skalnica Fortunea to botaniczny gatunek pochodzący z północnych Chin, wschodniej Syberii Sachalinu i Korei, gdzie zasiedla górskie lasy na wysokości 2200-2900 m n.p.m., na terenach chłodnych o dużej wilgotności powietrza (brzegi strumieni, piargi). Tworzy regularne kępy sercowatych, klapowanych, dłoniasto unerwionych mięsistych liści. Blaszki liści są zielone, niekiedy brunatne z wiekiem, od spodu gruczołowata owłosione, czerwono-purpurowe, o ząbkowanych brzegach. Zaczyna kwitnąć późno, pod koniec lata, ukazując niezwykle atrakcyjne kwiatostany w postaci luźnej, wysokiej wiechy.

Odmiana ‘Sugar Plum Fairyr’ to rzadkość. Praktycznie niedostępna i niespotykana, za to bardzo ciekawa z uwagi na niezwykle oryginalne kwiaty – różowe, nie przypominające kształtem kwiatów skalnicy. Kwiaty są dość duże, cztero lub pięcioopłatkowe o mocno powcinanych, nierównej długości płatkach z wyraźnym żółtym środkiem. Jest nieco bardziej wymagającą skalnicą, wrażliwą na nadmiar zimowej wilgoci w podłożu. Dlatego w uprawie niezbędny jest odpowiedni drenaż, przy czym gleba powinna być żyzna, próchnicza, stale ale umiarkowanie wilgotna o odczynie kwaśnym. Potrzebuje też chłodu przez cały okres wegetacji i osłoniętego, półcienistego lub cienistego stanowiska. Tylko w takich warunkach rozwija się prawidłowo i kwitnie pięknie. Na dobrze przygotowanym stanowisku zimuje bardzo dobrze, choć wskazane jest lekkie okrycie na zimę.

BS0912-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
cieniste
osłonięte
półcieniste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
kwaśny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
jesień
Termin kwitnienia
IX-X
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także