Skalnica liścieniolistna - Saxifraga cotyledon

0,00 zł

Nr Kat. BS0908-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Skalnica liścieniolistna

(Saxifraga cotyledon) 

Skalnica liścieniolistna to bardzo widowiskowy gatunek występujący naturalnie we wschodnich Alpach i Pirenejach, górach Skandynawii i na Islandii, głównie na podłożach krzemianowych.
Ta zimozielona skalnica tworzy skupiska rozet, z których rozeta główna jest duża, płaska o średnicy 12 – 15 cm otoczona wianuszkiem rozetek potomnych (podobnie jak niektóre rojniki). Liście tworzące rozety są podłużne, lancetowate, o wygiętym wierzchołku, skórzaste, pokryte delikatnym woskowym nalotem, drobno ząbkowane na brzegach, czasem inkrustowane węglanem wapnia, do 7cm dł. i 1-1,5cm szer. Kwitnie z końcem wiosny lub na początku lata. Z najstarszych rozet wyrastają wysokie (do 60 cm) pędy rozgałęziające się od nasady, tworząc piramidalną wiechę z ogromną ilością drobnych białych kwiatów. Po kwitnieniu rozeta, która ją wydała zamiera. Jest dość tolerancyjną rośliną jeśli chodzi o stanowisko ale i podłoże.
Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Podłoże zaś musi być jedynie dobrze zdrenowane. Toleruje szeroki zakres pH (od kwaśnego do obojętnego) i jest wytrzymała na suszę, choć woli lekką wilgotną glebę, niekoniecznie zasobną. Zimuje bez zastrzeżeń.

BS0908-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
15-20/60cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także