Bodziszek łąkowy 'Black and White' - Geranium pratense

Nr Kat. BB0027-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Bodziszek łąkowy 'Black and WhiteRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Bodziszek łąkowy 'Black and White'

(Geranium pratense )Bodziszek łąkowy jest bardzo popularną i łatwą w uprawie byliną. W naturze występuje w całej Europie a także w centralnej Azji, zachodnich Chinach i w Himalajach, gdzie porasta łąki, zarośla, brzegi dróg. Jego cechą charakterystyczną są klapowane, mocno powcinane liście. Pędy wyprostowane, rozgałęziające się u góry. Liście i pędy lekko owłosione. Kwiaty pojawiają się najczęściej na początku lata. 

Odmiana ' Black and White' jest wyjątkowo atrakcyjna. Tworzy nisko osadzone kępy ciemnozielonych liści
z ciemnofioletowym, niemal czarnym zafarbem. Ich barwę pogłębiają dodatkowo czerwono-brązowe łodygi. Na ich tle błyszczą rozwijające się na początku lata białe kwiaty ozdobione srebrnymi żyłkami. Wspaniałe zestawienie kolorów sprawia, że roślina jest bardzo wyrazista i atrakcyjna. Cała roślina jest aromatyczna i chętnie oblatywana przez pszczoły.

Typowa bylina rabatowa. Dla prawidłowego rozwoju a zwłaszcza wybarwienia potrzebuje dużej ilości słońca. Podłoże jest sprawą drugorzędną. Urośnie praktycznie wszędzie. Ale lepiej by zawierało trochę wilgoci i było przepuszczalne.
Roślina nie wymaga specjalnej obsługi i troski.

Doskonale sprawdza się w ogrodach naturalistycznych, na rabatach bylinowych ale również na skalniakach czy murkach. Może być także uprawiany w donicy.

BB0027-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także