Sasanka zwyczajna - Pulsatilla vulgaris

0,00 zł

Nr Kat. BR0883-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Sasanka zwyczajnaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Sasanka zwyczajna

(Pulsatilla vulgaris) 

  Sasanki - może nie są pierwszymi kwiatami jakie oglądamy wiosną, ale za to są jednymi z piękniejszych. W ich urodzie kryje się cała magia wiosny. Soczysta zieleń świeżych, młodych, paprotkowatych liści pokrytych często długimi, miękkimi włoskami, w których odbijają się i mienią promienie słońca. Puszyste kępki wyglądają tak cudownie, że chciałoby się do nich przytulić. A wraz z nimi srebrzyście owłosione kwiaty, które szeroko otwierają swoje barwne kielichy w kierunku słońca lub z wieszają główki ukrywając przed nami swoją urodę. Są tak niezwykle delikatne, że aż trudno uwierzyć, że to mocne i silne rośliny. Rodzaj ten liczy sobie około 40 gatunków pochodzących najczęściej z północnej strefy klimatu umiarkowanego, dość często ich miejscem zamieszkania są góry - górskie łąki i polany.
Sasanki są łatwe uprawie,nie potrzebują wiele a dają mnóstwo, tych najbardziej przyjemnych doznań wzrokowych. Przede wszystkim kochają słońce, choć niektóre nie lubią gdy jest gorąco. Najlepiej rosną w lekkich, przepuszczalnych, szybko nagrzewający się mineralnych glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym. Rozrastają się raczej powoli i nie lubią zmieniać miejsca. Powodem jest silnie rozgałęzione kłącze, dzięki któremu radzą sobie w trudnych warunkach. Rozwijają się od wiosny do pełni lata i przez cały ten czas pozostają bardzo dekoracyjne. Nawet po kwitnieniu ich przekwitnięte kwiaty są piękne. W naturze rozsiewają się same, tak też czynią w ogrodzie. Zawsze młode, zawsze piękne, ponadczasowe. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie.

BR0883-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4

Zobacz także