Santolina Etruska (toskańska) - Santolina etrusca

0,00 zł

Nr Kat. BR0872-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Santolina EtruskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Santolina Etruska (toskańska)

(Santolina etrusca)  Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Większość gatunków z rodzaju Santolina to rośliny zamieszkujące tereny półpustynne i mało gościnne. Są jednak dobrze przystosowane do tego typu warunków. Taka też jest Santolina etruska pochodząca z terenu Włoch (Toskania (daw. Etruria)- stąd zapewne nazwa gatunku).
Jest półkrzewem a raczej krzewinką o mocnym, palowym korzeniu i drewniejących u podstawy pędach. W naturze dorasta nawet do 60cm wysokości przez co wygląda nieco niechlujnie. Natomiast uprawiana w ogrodzie to urocze “krzaczki” o drobnych, mocno pierzastych, srebrzystych, twardych listkach i rozwijających się latem dość dużych kulistych bladożółtych kwiatostanach. Wiemy już, że potrzebuje spartańskich wręcz warunków. Słońce, sucha, kamienisko-piaszczysta gleba z dodatkiem gliny i wapnia to standard. Roślina nie toleruje zacienienia ani nadmiaru wilgoci. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie potrzebuje wody. Potrzebuje, ale tylko w niewielkich ilościach i tylko wtedy, gdy okres bez deszczu jest długi. Wprawne oko ogrodnika widzi, kiedy roślina potrzebuje wody.
Jednak tym co decyduje o jej wyglądzie jest przycinanie - dwukrotnie, po kwitnieniu i wiosną. Po kwitnieniu o 1/3 długości pędów, wiosną krótko, pozostawiając 2-3 cm odcinki. W przeciwnym wypadku będzie to wysoki krzak z kilkoma prostymi pędami. Inna nazwa Santoliny etruskiej to bawełniana lawenda – więc trzeba ją przycinać tak jak lawendę. Tylko młode jednoroczne pędy wyglądają ślicznie i wydają dużo kwiatów. Santolina świetnie nadaje się do robienia niskich “płotków” na brzegach rabat, posadzona w dwóch rzędach, na przemian. Efektownie prezentuje się na suchych rabatach, skalniakach przełamując swoją barwę nudną kolorystykę. Szczególnie dobrze wygląda wśród roślin o barwnych lub ciemnych liściach. Dodatkowo jest rośliną bardzo aromatyczną. Może być także uprawiana w wysokiej ( z uwagi na palowy korzeń) donicy. W odpowiednio suchym podłożu zimuje bez zastrzeżeń.

BR0872-P9

Opis

Pokrój
krzewinka
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6

Zobacz także