Sadziec purpurowy - Eupatorium purpureum

8,00 zł

Nr Kat. BR0869

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Sadziec purpurowyWielkość doniczki

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Sadziec purpurowy

(Eupatorium purpureum)  Sadziec - wspaniała, monumentalna roślina o pięknych, puszystych kwiatostanach. Uwielbiany przez owady i kochany przez ogrodników. Ale jak to tak naprawdę jest z tym sadźcem – plamisty czy purpurowy? Przeglądając grafiki zauważyłam, że panuje to ogólny chaos odnośnie nazewnictwa. Co prawda dla “zwykłego” ogrodnika nie ma to aż takiego znaczenia, jednak przygotowałam małe zestawienie cech obu tych gatunków, które pozwolą na identyfikację rośliny. W zasadzie różnice ograniczają się do szczegółów i nie wpływają znacząco na ogólny ich wygląd. Jeśli jednak ktoś jest dociekliwy i po prostu lubi wiedzieć to poniższe zestawienie jest dobrym pomysłem.
Obydwa gatunki pochodzą z Ameryki Północnej - Sadziec plamisty (maculatum) zasiedla świetliste lasy i wilgotne łąki na całym kontynencie a Sadziec purpurowy (purpureum) jedynie jego wschodnią część.

        

Wszystkie informacje podane w tym zestawieniu należy traktować ogólnikowo (zwłaszcza jeśli chodzi o wymiary dotyczące naturalnych stanowisk), bo ostatecznie wszystko jest uzależnione od warunków (podłoże i stanowisko) w jakich rośnie. Wymagania obydwu gatunków są właściwie takie same - słoneczne lub półcieniste stanowisko z żyzną, wilgotną i przepuszczalną glebą o odczynie najlepiej zasadowym. Obydwa gatunki są nie tylko piękne ale i bardzo cenne dla ogrodu – ich kwiaty są miododajne. Z uwagi na niemałe rozmiary potrzebują w ogrodzie sporo miejsca. Prawdziwą ich urodę widać dopiero po kilku latach, gdy kępa nieco się rozrośnie. Obydwa gatunki są w naszym klimacie całkowicie mrozoodporne.

BR0869

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
120-150cm
do 200cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VIII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także