Rutewka żółta - Thalictrum flavum ssp.glaucum

0,00 zł

Nr Kat. BR0868-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rutewka żółtaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rutewka żółta

(Thalictrum flavum ssp.glaucum)

          Rutewki to bardzo cenne i bardzo lubiane rośliny, często uprawiane w ogrodach. To czym wzbudzają sympatię to przede wszystkim ich puszyste kwiatostany. Są wdzięczne, nie chorują, nie są też kapryśne. Pięknie wplatają się w krajobraz każdego rodzaju nasadzeń. I tych “dzikich” i tych bardziej formalnych.

Rutewka żółta, a w szczególności jej podgatunek glauca to niezwykle imponująca i atrakcyjna roślina. Sprawia to połączenie sinozielonych, mocno pierzastych liści i dużych, puszystych kwiatostanów o siarkowo-żółtej barwie. Ojczyzną gatunku jest zarówno Europa jak i północno-zachodnia Azja, ale pod gatunek “glauca” występuje już tylko w Hiszpanii i Portugalii. Jej naturalne siedliska to przede wszystkim miejsca wilgotne – łąki, brzegi strumieni,rowy.
To dość wysoka roślina. W dobrych warunkach może osiągnąć 150-180 cm wysokości, ale najczęściej jest to w okolicach 120 cm. W uprawie wymaga przede wszystkim stale, umiarkowanie wilgotnego podłoża. Lepiej i obficiej kwitnie w miejscu słonecznym, kwiatostany są wówczas bardziej zwarte a pędy utrzymują się w pionie. Poza tym zadowoli się zwykłą ziemią ogrodową, niekoniecznie mocno zasobną, zawierającą wapń o odczynie obojętnym lub zasadowym. Roślina wytwarza silny system korzeniowy w postaci kłączy. Kwitnie długo, począwszy od czerwca do końca sierpnia. Kwiatostany są nie tylko piękne i puszyste, ale także aromatyczne – przyciągają też wiele pożytecznych owadów. Rozrasta się dość dobrze, w umiarkowanym tempie i nie potrzebuje częstego odmładzania. Zimuje bez problemu.

Uwaga - roślina trująca!

BR0868-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także