Rutewka wąskolistna - Thalictrum lucidum

0,00 zł

Nr Kat. BR0867-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rutewka wąskolistnaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rutewka wąskolistna

(Thalictrum lucidum)

          Rutewki to bardzo cenne i bardzo lubiane rośliny, często uprawiane w ogrodach. To czym wzbudzają sympatię to przede wszystkim ich puszyste kwiatostany. Są wdzięczne, nie chorują, nie są też kapryśne. Pięknie wplatają się w krajobraz każdego rodzaju nasadzeń. I tych “dzikich” i tych bardziej formalnych.

To nasz rodzimy gatunek, który można spotkać w krajobrazie wilgotnych łąk i zarośli. Tak jak u innych gatunków rutewki o jej dekoracyjności decydują puszyste kwiatostany o słomkowo-żółtej barwie. Kwitnie latem osiągając o tej porze do 120 cm wysokości. Jej mocno pierzaste liście mają wydłużony kształt i są bardzo charakterystyczne. Stanowisko dla niej powinno być przede wszystkim wilgotne (jeśli chodzi o podłoże). Bez tego rośnie słabo a jeszcze słabiej kwitnie. Może to być zarówno miejsce słoneczne jak i półcieniste – najważniejsza jest wilgoć. Wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, umiarkowanie zasobna i obojętna, ale im lepsze będzie miała warunki tym lepszych efektów w postaci bujnych kwiatostanów możemy się spodziewać. Dobrym dla niej miejscem w ogrodzie jest bliskie sąsiedztwo wody. Nie wymaga specjalnej opieki i częstego odmładzania. Na odpowiednim stanowisku rośnie dość szybko i obficie obsypuje się kwiatami. Zimuje bez problemu.

BR0867-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także