Rutewka orlikolistna Album- Thalictrum aquilegifolium

0,00 zł

Nr Kat. BR086-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rutewka orlikolistna AlbumRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rutewka orlikolistna Album

(Thalictrum aquilegifolium)

          Rutewki to bardzo cenne i bardzo lubiane rośliny, często uprawiane w ogrodach. To czym wzbudzają sympatię to przede wszystkim ich puszyste kwiatostany. Są wdzięczne, nie chorują, nie są też kapryśne. Pięknie wplatają się w krajobraz każdego rodzaju nasadzeń. I tych “dzikich” i tych bardziej formalnych.

Orlikolistna, bo jej liście do złudzenia przypominają liście orlika – sinozielone, najczęściej potrójnie 3–listkowe, na cienkich łodyżkach. Wiosenna, świeża kępa jest intensywnie, soczyście zielona. Kwiaty zaczynają się rozwijać w drugiej połowie czerwca. Mają postać silnie rozgałęzionej wiechy a pojedyncze, drobne kwiatuszki złożone są głównie z dużej ilości pręcików, dlatego wyglądają puszyście. Pędy kwiatostanowe są sztywne i wysokie, mogą mieć nawet 150 cm wysokości w sprzyjających warunkach.
A te warunki to świetliste lub półcieniste stanowisko z lekką, próchniczą, wilgotną i kwaśną glebą. Takie leśne środowisko. Oczywiście, może to być także miejsce słoneczne, wówczas kwitnie obficie, ale nie może zabraknąć jej wilgoci w glebie. Susza natychmiast odbija się na jej wyglądzie i kwitnieniu. Kwitnie przez oko 4 tygodnie. W tym czasie zapylacze mają pełne “nóżki” roboty. W rezultacie roślina zawiązuje duże ilości nasion, przez co dość mocno potrafi się rozsiać. Ale nie można tego nazwać inwazją.
Jedynym mankamentem jest to, że po kwitnieniu rutewka praktycznie zanika. Wystarczy jednak usunąć pędy kwiatowe, odczekać 2 – 3 tygodnie a kępa znów się zazieleni. Przy uprawie ważne jest, by dbać o odpowiedni odczyn gleby, bo od tego zależy jej rozwój i ilość kwiatów. Rutewka ta tworzy kształtne kępy, rozrasta się dosyć szybko przez podziemne kłącza. Jeśli zauważymy, że kwiatów jest coraz mniej (mimo dbałości) to znak, że roślina po prostu się zestarzała i trzeba ją odmłodzić - najlepiej wczesną wiosną ale także od razu po kwitnieniu. Zimuje bez zastrzeżeń.

Rutewka orlikolistna biała to propozycja dla tych, którzy nie mają w ogrodzie zbyt wiele miejsca. Dorasta do 70 cm wysokości, ale nie przekracza 40 cm średnicy. Kępy są zwarte, gęste od soczyście zielonych liści osadzonych na ciemnopurpurowych pędach. Rozwijające się latem kwiatostany tworzą puszyste, białe chmurki zawieszone nad kępą liści. To niezwykle dekoracyjna i piękna odmiana o mocno kontrastowym wybarwieniu przez co bardzo wyrazista. Jej wymagania są takie same jak w przypadku rośliny gatunkowej. Zimuje doskonale.

BR086-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
chłodne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także