Bergenia orzęsiona 'Dumbo' - Bergenia ciliata

9,50 zł

Nr Kat. BB0022-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Bergenia orzęsiona 'Dumbo'

( Bergenia ciliata )Cechą charakterystyczną tego gatunku bergenii są wyjątkowo duże, orzęsione na górnej powierzchni liście . Nawet nazwa związana jest z tą cechą - liście jak uszy słonia. Jest kłączową byliną pochodzącą z Himalajów gdzie występuje na skalistych zboczach, w miejscach cienistych i wilgotnych. Wiosną bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację przez co często ulega uszkodzeniom mrozowym. Warto więc okryć ją nieco na zimę. 

Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, czasem już w marcu. Początkowo są bladoróżowe, z czasem ciemniejsza do różowo-czerwonej. Poszczególne kwiaty zebrane są w gęste, baldachowate kwiatostany osadzone na niskich, grubych pędach. Roślina jest dekoracyjna przez cały sezon. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono.

Preferuje ocienionego stanowiska z żyznym i wilgotnym podłożem. Zwłaszcza wilgoć jest bardzo istotna dla jej prawidłowego rozwoju. W miejscu słonecznym, przy dostatecznej ilości wilgoci też będzie rosła pięknie.

Bergenie to uniwersalne rośliny, nie wymagające szczególnej opieki za to niezwykle atrakcyjne. Doskonale prezentują się na każdym stanowisku i w każdym ogrodzie - na brzegu rabaty, skarpie czy brzegu oczka. Mogą być również uprawiane w dużej donicy na tarasie.

BB0022-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
15-30 cm
Stanowisko
półcieniste
Podłoże
żyzne, wilgotne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Termin kwitnienia
III - IV
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także