Rudbekia lśniąca 'Herbstsonne' - Rudbeckia nitida

13,50 zł

Nr Kat. BR0855-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rudbekia lśniąca 'Herbstsonne'Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rudbekia lśniąca 'Herbstsonne'

(Rudbeckia nitida)

               Tych kwiatów nie można nie kochać. Są piękne, subtelne, niewymagające. Swoimi ciepłymi barwami przedłużają w ogrodzie lato, ale mówią też, że nadchodzi barwna jesień. Właściwie niczego od nas nie chcą ale same dają tak wiele. Goszczą w ogrodach od wielu lat, coraz ciekawsze, ale zawsze w ciepłych kolorach. Pasują wszędzie i do każdego. Ścięte kwiaty bardzo długo utrzymują świeżość w wazonie. Są ponadczasowe, a patrząc na nie ma się wrażenie, że nic się nie zmienia, że wszystko jest takie jak było kiedyś. Nigdy nie przeminął i będą zdobić ogrody przez następne pokolenia, bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie się nimi zachwycał. Wśród wielu gatunków rudbekii są gatunki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, czyli byliny.

Rudbekia lśniąca, jako gatunek, pochodzi z USA a konkretnie z podmokłych i wilgotnych miejsc w stanach Alabama, Georgia i Floryda. Nie ma obaw - w naszym klimacie zimuje bardzo dobrze.
To również bylina, rozrastająca się przez kłącza, ale w powolnym tempie. Tworzy z czasem szerokie kępy. Liście są ciemnozielone, pokryte lekko woskowym nalotem, karbowane, skórzaste. Z kępy wyrastają rzadko rozgałęzione, proste, sztywne i wysokie pędy (u tej odmiany około 150-200 cm), zakończone charakterystycznymi kwiatami. Owalny stożek otoczony jest dużymi, intensywnie żółtymi płatkami skierowanymi w dół, jakby “otulały’ pęd. Roślina zaczyna kwitnąć środkiem lata – pod koniec lipca, a kwiaty utrzymują się aż do przymrozków. Są bardzo trwałe.
Nie ma specjalnych wymagań – to co zazwyczaj lubią rudbekie, czyli dużo słońca i wilgotna, żyzna gleba. Ponieważ to dość wysoka roślina jej stanowisko powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru, który pokłada pędy. Można je oczywiście zabezpieczyć w każdy dowolny sposób, ale tylko wtedy, gdy narażone są na silne podmuchy wiatru. Pędy nie pokładają się same z siebie. Zimuje doskonale.

BR0855-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
150-200cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9