Rudbekia owłosiona 'Sonora' - Rudbeckia hirta

0,00 zł

Nr Kat. BR0854-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rudbekia owłosiona 'Sonora'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rudbekia owłosiona 'Sonora'

(Rudbeckia hirta)

               Tych kwiatów nie można nie kochać. Są piękne, subtelne, niewymagające. Swoimi ciepłymi barwami przedłużają w ogrodzie lato, ale mówią też, że nadchodzi barwna jesień. Właściwie niczego od nas nie chcą ale same dają tak wiele. Goszczą w ogrodach od wielu lat, coraz ciekawsze, ale zawsze w ciepłych kolorach. Pasują wszędzie i do każdego. Ścięte kwiaty bardzo długo utrzymują świeżość w wazonie. Są ponadczasowe, a patrząc na nie ma się wrażenie, że nic się nie zmienia, że wszystko jest takie jak było kiedyś. Nigdy nie przeminął i będą zdobić ogrody przez następne pokolenia, bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie się nimi zachwycał. Wśród wielu gatunków rudbekii są gatunki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, czyli byliny.

Rudbekia owłosiona klasyfikowana jest jako gatunek jednoroczny, dwuletni lub wieloletni. Jak to naprawdę z nią jest – tego chyba nie wie nikt. Wiadomo jedno – raz wprowadzona do ogrodu pozostaje w nim na długo, ponieważ ładnie się nasiewa. Każdej wiosny pojawiają się nowe siewki, w coraz to innym miejscu, czasami pełno ich wszędzie. Jednak ich kwiaty są tak piękne, że mało kto pozbywa się ich z ogrodu. Zaczynają kwitnąć w środku lata, niekiedy pod koniec czerwca. Co rok mają inne barwy, coraz ciekawsze i bardziej zadziwiające kombinacje. Kwiaty są miododajne, więc już wiadomo skąd te zmiany. Czy mają jakieś wymagania? Poza słonecznym stanowiskiem chyba nie. Urosną niemal wszędzie. Jedyne czego nie lubią to susza. Czy zimują? – trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Po prostu są w ogrodzie. Z pewnością warto zbierać nasiona z tych najciekawszych odmian – tak na wszelki wypadek.

'Sonora’ to przepiękna odmiana, rzadko spotykana w ogrodach a wielka szkoda. Poza tym, że jest stosunkowo niską (jak na rudbekię) rośliną to jeszcze te wspaniałe kwiaty. Żadna inna odmiana nie może jej dorównać. Są przede wszystkim bardzo duże (do 15 cm średnicy). Dwubarwne – duży czekoladowy środek otoczony mahoniowo-czarnym pierścieniem i ciemnożółte płatki. Cudowne połączenie. A dzięki temu, że jej pędy są grube, mocne i niewysokie (do 45 cm) nie wykładają się pod ciężarem kwiatów – "stoi jak drut". Kępy są krepę i przysadziste. Kwitnie bardzo obficie i bardzo długo. Odmiana ta ma jeszcze jedną istotną cechę – jest trwała, nasiona niemal w 100% powtarzają cechy. Ja wśród kwitnących sadzonek nie znalazłam ani jednego inaczej wyglądającego kwiatka. A skoro jest niska to może być uprawiana w donicy – to kolejna niepodważalna jej zaleta. Czy zimuje? - nie wiem. Piszą, że tak - ale nie do końca w to wierzę. Zobaczymy. W każdym razie trzeba skrupulatnie zbierać nasiona.

BR0854-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
wielobarwne
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-X
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także