Rudbekia błyskotliwa 'Little Goldstar' - Rudbeckia fulgida

0,00 zł

Nr Kat. BR0852-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rudbekia błyskotliwa 'Little Goldstar'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rudbekia błyskotliwa 'Little Goldstar'

(Rudbeckia fulgida)

               Tych kwiatów nie można nie kochać. Są piękne, subtelne, niewymagające. Swoimi ciepłymi barwami przedłużają w ogrodzie lato, ale mówią też, że nadchodzi barwna jesień. Właściwie niczego od nas nie chcą ale same dają tak wiele. Goszczą w ogrodach od wielu lat, coraz ciekawsze, ale zawsze w ciepłych kolorach. Pasują wszędzie i do każdego. Ścięte kwiaty bardzo długo utrzymują świeżość w wazonie. Są ponadczasowe, a patrząc na nie ma się wrażenie, że nic się nie zmienia, że wszystko jest takie jak było kiedyś. Nigdy nie przeminął i będą zdobić ogrody przez następne pokolenia, bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie się nimi zachwycał. Wśród wielu gatunków rudbekii są gatunki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, czyli byliny.

Rudbekia błyskotliwa to także bylina, a do tego długowieczna. Gatunek ten pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie w miejscach wilgotnych i słonecznych. W naszym ogrodzie też powinna mieć podobne warunki. Wtedy kwitnie najpiękniej. Ale nie jest to bezwzględnym warunkiem.
To, co lubi najbardziej to podłoże żyzne, wilgotne i lekko kwaśne, ale poradzi sobie także w innych warunkach. Stanowisko najlepiej słoneczne lub lekko półcieniste. W uprawie nie sprawia żadnych problemów. Jest zdrowa, odporna na choroby a i szkodniki jej nie lubią. To co w niej najpiękniejsze to kontrast pomiędzy dużymi, ciemnozielonymi liśćmi a złocisto-żółtymi kwiatami, których średnica sięga 10 cm. Kwitnie długo i bardzo obficie (VII-X), a kwiaty są miododajne. Tworzy zgrabne, kształtne kępy, choć rozrasta się przez rozłogi – na szczęście są one krótkie. To chyba jeden z najczęściej uprawianych gatunków. Jest rodzicem kilku ciekawych odmian o zdecydowanie mniejszych rozmiarach. 

Odmiana 'Little Gold Star' tworzy niewysokie, do 40cm wysokości kępy. Kwiaty o średnicy 5-6cm rozwijają się na mocno rozgałęzionych pędach. Kwitnie bardzo obficie i długo - od czerwca do października. Płatki kwiatów są charakterystycznie wywinięte do góry i przypominają małe łódeczki. Śliczna odmiana na brzegi rabat, łatwa w uprawie i niewymagająca. Zimuje bez zastrzeżeń.

BR0852-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-X
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także