Rozwar wielkokwiatowy - Platycodon grandiflorus

0,00 zł

Nr Kat. BR0843-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rozwar wielkokwiatowyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rozwar wielkokwiatowy

(Platycodon grandiflorus)

                Rozwar wielkokwiatowy jest jedynym przedstawicielem w “swoim” rodzaju, a tym samym dał początek wszystkim dostępnym odmianom. Osobiście bardzo lubię tę roślinę. A za co?
Za jej piękne kwiaty – duże wyglądające jak szerokorozwarte gwiazdy. Za kwiatowe pąki, które wyglądają jak rozdęte baloniki a później otwierają się w cichym trzaskiem. Za ilość kwiatów jaką zdobi letnią rabatę. Za niewielkie wymagania, bo wystarczy jej słoneczne stanowisko i przeciętna, (byle przepuszczalna) gleba. Nie wymaga też praktycznie żadnej opieki. Nawet wiosną niewiele jest do oczyszczenia. Nie trzeba być wielkim estetą, żeby dostrzec jej urok.
Przy uprawie trzeba zwrócić uwagę tylko na dwie rzeczy – oznaczyć sobie miejsce, w którym rośnie i regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty. To pierwsze dlatego, że rozwar bardzo późno budzi się z zimowego snu. W czasie wiosennych porządków bardzo łatwo uszkodzić jego mięsiste korzenie, co może oznaczać dla niego śmierć. (ogólnie nie toleruje przesadzania i naruszania korzeni – rozmnażanie tylko przez nasiona). To drugie zaś po to, by roślina kwitła długo i obficie, choć i tak kwiatów nie brakuje. Ale za kwiatami idą nasiona, których też jest bardzo dużo, a karmienie ich to dla rośliny ogromny ale zbędny wysiłek.
Poza tym to długowieczna roślina. Na jednym stanowisku może rosnąć przez wiele lat, tworząc w każdym sezonem coraz szerszą kępę. Przyrost nie jest zbyt obszerny. Dorosłe okazy osiągają nawet 70 cm wysokości. Ich pędy są co prawda sztywne ale czasem, nie tyle pod ciężarem kwiatów co kulistych torebek nasiennych, mogą się pokładać. Dobre sąsiedztwo lub palik i sznurek załatwią nam ten problem. Pędy są gęsto ulistnione, więc “wsparcie” nie będzie widoczne. U dorosłych roślin nie ma problemu z zimowaniem. Te młodsze nie zaszkodzi nieco okryć.

BR0843-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także