Rodgersja stopowcowata - Rodgersia podophylla

0,00 zł

Nr Kat. BR0877-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rodgersja stopowcowataRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rodgersja stopowcowata

(Rodgersia podophylla)
 

Rodgersje to z reguły bardzo duże byliny kłączowe o ogromnych walorach ozdobnych. Dekoracyjne są zarówno ich dłoniasto-pierzaste liście jak i wiechowate kwiatostany. Z uwagi na znaczne rozmiary polecane są do dużych ogrodów, ale są też odmiany nieco mniejsze i te mogą być uprawiane w średnich czy nawet małych ogrodach. Większość gatunków czy też odmian, preferuje stanowiska półcieniste i świetliste oraz próchnicze, żyzne i stale, umiarkowanie wilgotne gleby o odczynie obojętnym do kwaśnego. Ostre promienie słoneczne przy braku odpowiednio wilgotnego podłoża powodują, że brzegi liści zasychają.
Rodgersje rozrastają się powoli i są długowieczne. Najpiękniej prezentują się jako solitery lub posadzone na brzegu rabaty, na granicy ocienionych fragmentów ogrodu. Dobrym dla nich miejscem są również okolice wody. Z czasem, gdy się rosną mogą pełnić rolę okrywową. Są łatwe w uprawie, poza wiosennym oczyszczeniem nie potrzebują żadnych zabiegów. Przed posadzeniem trzeba jednak wybrać dla nich odpowiednie stanowisko, gdyż bardzo nie lubią przesadzania a z czasem będą potrzebowały dużo miejsca. Za nawóz wystarcza im coroczna wiosenna dawka kompostu. Można również zastosować inne nawozy z tym, że nie powinny one zawierać dużej ilości azotu. W zimniejszych rejonach kraju warto zabezpieczyć kępy na zimę. Co prawda mrozy nie są im straszne ale późno wiosenne przymrozki mogą uszkodzić młode pędy.

Rodgersia stopowcowata to kolejna mieszkanka Chin, Korei i Japonii, ale tym razem jej siedliska to głównie zacienione górskie zbocza, od 700 do 2000 m n.p.m. I to także bylina o grubym kłączu, osiągająca 50-120 cm wysokości. To bardzo ciekawy gatunek, którego liście zmieniają barwy w ciągu sezonu. Wiosną pojawiają się jako brązowe, później stają się ciemnozielone, dalej brązowozielone by ostatecznie, jesienią ubrać purpurowe szaty. Do tego są lśniące na powierzchni a dołem owłosione. Sam kształt liści jest także bardzo atrakcyjny. Liście są duże (do 60 cm średnicy), złożone dłoniasto, gdzie pojedyncze liście (5-7 sztuk) mają kształt klinowaty o klapowanym (powcinanym) szczycie. Brzegi liści tym razem piłkowane. Kwitnie nieco krócej niż pozostałe gatunki (VI-VII), ale za to jej kwiatostany są bardzo duże, do 40-50 cm długości, złożone z drobnych żółtawobiałych kwiatuszków. W uprawie ma takie same wymagania dotyczące podłoża jak pozostałe gatunki za to stanowisko wyłącznie półcieniste lub cieniste. Liście bardzo źle znoszą kontakt ze słońcem, ponieważ mają delikatniejszą strukturę niż w liście innych gatunków. Zimuje doskonale.

BR0877-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
cieniste
osłonięte
półcieniste
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
żółtawobiałe
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11