Rdest wężownik - Polygonum bistorta

0,00 zł

Nr Kat. BR0871-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rdest wężownikRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rdest wężownik

(Polygonum bistorta)
 

Rdest, najogólniej uważany jest za (mniej lub bardziej w zależności od gatunku) roślinę inwazyjną. To fakt, rozrasta się szybko, najczęściej przez mocne kłącza. Jednak uprawiany mądrze, pod kontrolą nie stanowi aż tak dużego zagrożenia dla innych roślin zwłaszcza, że nie rozsiewa się. Jednak, jeśli ktoś zdecyduje się wprowadzić te rośliny do swojego ogrodu musi mieć pełną świadomość, że rozrasta się szybko a całkowite usunięcie ich może być skomplikowane lub nawet niemożliwe. Niemniej to bardzo dekoracyjne rośliny, polecane szczególnie do dużych ogrodów, gdyż ich urok można zauważyć dopiero wtedy gdy tworzą większą kępę.
Rdest wężownik to chyba najbardziej znany gatunek o bardzo ładnej kolorystyce – ciemnozielone, duże, strzałkowate liście i blade różowo liliowe, walcowate kwiatostany. To kontrastowe zestawienie sprawia, że w porze kwitnienia wygląda widowiskowo a zarazem elegancko. Tworzy gęste, rozległe kępy a jego grube kłącza są jak mocno poskręcane węże (stąd nazwa gatunku). W zależności od warunków w jakich rośnie może osiągnąć różne rozmiary od 40 do nawet 100 cm wysokości, jednak najczęściej jest to maksymalnie 70 - 75 cm. Roślina preferuje mocno wilgotne warunki wzrostu ale urośnie praktycznie w każdym miejscu, oczywiście z różnym efektem. Stanowisko powinno być jednak słoneczne, w półcieniu wzniesione pędy mogą się pokładać i roślina traci wygląd. Przy wiosennych pracach nie warto oszczędzać sekatora przy usuwaniu pędów. Pojawiające się od maja do lipca kwiaty są masowo oblegane przez owady, gdy są bogatym źródłem nektaru.
Gatunek ten występuje w całej Europie i Azji, najczęściej są to wilgotne lub podmokłe łąki. Zimuje bez problemu.
Warto też zaznaczyć, że rdest wężownik to roślina lecznicza (jego kłącze). Spośród wielu właściwości można przytoczyć np. działanie ściągające, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i przeciwbakteryjne. Wewnętrznie rdest wężownik stosowany jest w schorzeniach układu pokarmowego, zewnętrznie używa się go do płukania jamy ustnej i gardła przy zapaleniu śluzówek, anginie i in.

BR0871-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także