Barwinek pospolity 'Illumination' - Vinca minor

5,50 zł

Nr Kat. BB0019-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Dostępny

Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Barwinek pospolity 'Illumination'

( Vinca minor )Zimozielona bylina a raczej półkrzew o wszechstronnym wykorzystaniu . Jego długie pędy pokryte są lancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi, nieco skórzastymi. Pędy ścieląc się po podłożu łatwo ukorzeniają się i tworzą zwartą gęstwinę. Pędy na których rozwijają się urocze kwiaty są wzniesione. W efekcie powstaje ukwiecona niewysoka kępka otoczona zielono-żółtym dywanikiem liści. Kwiaty są dość duże i wyraziste, rozwijają się w kącikach liści. Odmiana 'Illumination' wyróżnia się barwą liści, które są ostre, złocistożółte z ciemnozielonymi, kontrastowymi, nieregularnymi przebarwieniami, najczęściej na brzegach. Intensywność wybarwienia zależy od wieku rośliny ( młode liście są bardziej żółte) oraz ekspozycji na słońce ( im mnie światła tym liście bardziej zielone).Kolor liści praktycznie nie zmienia się przez cały sezon.

Ta bardzo prosta w uprawie roślina preferuje stanowiska półcieniste z wilgotnym podłożem. Może być sadzona w słońcu ale wówczas wymaga podlewania. Toleruje praktycznie każde podłoże, byle nie było zbyt zwięzłe, zbyt mokre i zbyt kwaśne.

To gdzie zostanie wykorzystany barwinek ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Urośnie wszędzie, spełni prawie każdą rolę nie wymagając szczególnej uwagi i opieki. To roślina do zadań specjalnych, rośnie wszędzie tam gdzie inne rośliny nie radzą sobie dobrze - pod koronami drzew oraz krzewów, jako najniższe piętro rabat zimozielonych, jako roślina obwódkowa. Szybko porasta puste przestrzenie w ogrodzie. Z powodzeniem może być także uprawiany w donicy.

 Barwinek jako gatunek znany jest w całej Europie. Naturalnie porasta lasy i zarośla. W Polsce objęty ochroną gatunkową.

BB0019-P9

Opis

Pokrój
płożący
Wysokość
20 cm
Stanowisko
półcieniste
Podłoże
przepuszczalne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
III - V
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Pliki do pobrania

Barwinek pospolity Illumination

Metryczka

Pliki do pobrania (419.08k)

Zobacz także

Najczęściej Kupowane