Pysznogłówka dęta - Dzika Bergamotka - Monarda fistulosa

0,00 zł

Nr Kat. BP0867-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pysznogłówka dęta - Dzika BergamotkaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pysznogłówka dęta - Dzika Bergamotka

(Monarda fistulosa)
 

To co najbardziej kochamy w pysznogłówkach do ich cudowny zapach i zadziwiające w formie kwiaty. Ale mają one jeszcze kilka innych zalet, które sprawiają, że są chętnie sadzone w ogrodach. 
Przede wszystkim są to rośliny miododajne - co to oznacza nie trzeba chyba tłumaczyć. Rosną szybko tworząc zbitą bryłę korzeniową (co utrudnianie co podział,ale nie przepuszczają chwastów). Ich pędy są wysokie ale sztywne – nie pokładają się i nie wymagają podpierania. Kwitną niezawodnie przez znaczną część lata a ścięte kwiaty długo utrzymują świeżość w wazonie. Przekwitnięte kwiatostany, jeśli ich nie zetniemy są piękną zimową ozdobą w ogrodzie. Poza tym są mało wymagające, urosną w praktycznie każdej glebie, byle tylko stanowisko było słoneczne. Oczywiście będą wdzięczne jeśli podłoże nie będzie jałowe i utrzymywało nieco wilgoci. Jedyna ich wada to podatność na mączniaka, ale przy tylu zaletach jedna wada to nie problem. Pod nazwą “ogrodowa” kryją się różne odmiany i samoistne krzyżówki, bo trzeba dodać, że kwiaty masowo oblegane przez owady dość często krzyżują się ze sobą. W efekcie uzyskujemy coraz to nowe kolory i odcienie. Oczywiście nie dla każdego będzie to zaletą. Ale ponieważ najlepiej pasują do dzikich, naturalistycznych ogrodów to nie ma się co martwić o odcienie. Najczęściej zaczynają kwitnąć w lipcu i tak przez 3-4 tygodnie. Niektóre zaczynają kwitnąć nieco później ale przez to później kończą. Efekt jest taki, że przez dwa miesiące możemy podziwiać ich “rozczochrane” kwiaty. Oczywiście, odmiany możemy rozmnażać jedynie przez podział, wszystkie inne przez podział i przez wysiew nasion. Rośliny uzyskane z nasion kwitną w tym samym roku. Po kwitnieniu całą kępę trzeba przyciąć nisko przy ziemi. roślina szybko odrasta, choć nie zdarza się by zdążyła powtórzyć kwitnienie.

Pysznogłówka dęta zwana dziką bergamotką to gatunek pochodzący ze wschodniej i centralnej Kanady, USA i Meksyku , u nas całkowicie mrozoodporny. Oprócz tego, że ma piękne kwiaty i wspaniale pachnie to jeszcze jest rośliną miododajną i leczniczą. W uprawie jest tak samo prosta, lubi słoneczne stanowiska z umiarkowanie żyzną i umiarkowanie wilgotną glebą. Jej pędy są sztywne do 120 cm wysokości, wyprostowane, ale kwitnie znacznie dłużej a kwiaty są większe (do 5 cm średnicy) w kolorze różowym lub fioletowym. Surowcem zielarskim są zarówno kwiaty jak i liście zbierane w czasie kwitnienia.
Właściwości lecznicze bergamotki są znane od dawna i mają szeroki zakres stosowania, od bólu głowy, żołądka, kaszlu czy oparzeń po leczeniu reumatyzmu, schorzeń układu oddechowego i pokarmowego. Jest używana także w kosmetyce.
Nie można zapomnieć o jej walorach smakowych. W kuchni jest wykorzystywana jest do przyrządzania naparów, jako składnik mieszanek herbat leczniczych i aromatycznych (liście) a także do wzbogacania smaku sałatek, makaronów, dań mięsnych, zup, ciast i deserów (kwiaty).

BP0867-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI- IV
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także