Przywrotnik miękki (ostroklapowy) - Alchemilla mollis

0,00 zł

Nr Kat. BP0862-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przywrotnik miękki (ostroklapowy)Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przywrotnik miękki (ostroklapowy)

(Alchemilla mollis)
 

Najpiękniej wygląda wczesnym rankiem, gdy krople rosy osiadają na brzegach liści i kwiatach, imieniąc się w słońcu jak małe diamenciki - cudowny widok. Ale nie tylko rano wygląda uroczo. Zgrabne, kopulaste kępy pełne są półokrągłych, dużych, gęsto omszonych i klapowanych liści na długich ogonkach. Ogonki osadzone są na grubych, wzniesionych pędach. Pod koniec wiosny powoli rozwijają się, początkowo zielonkawe kwiatostany złożone z drobnych kwiatów. Z czasem i barwa zmienia się na żółtą. Kwiatowy obłok rozsiada się wygodnie nad kępą liści, wabiąc do siebie pożyteczne owady. O tej porze roślina wygląda najpiękniej. Pod koniec kwitnienia kwiatostany bledną, wydłużają się i brązowieją, a pędy rozkładają się i kępa traci nieco na wyglądzie. Osobiście ścinam wówczas wszystkie pędy. Przez chwilę roślina wygląda biednie ale szybko pojawiają się młode liście i wszystko nabiera świeżego wyglądu.
Przywrotnik ten nie ma praktycznie żadnych wymagań. Urośnie wszędzie, na każdym stanowisku i w każdym niemalże podłożu (poza skrajnościami). Jednak zdecydowanie najlepiej jest dla jego wyglądu, gdy rośnie w miejscu słonecznym z przeciętnie żyzną i umiarkowanie wilgotną glebą. Kępa jest wówczas zwarta, nie rozpada się, pędy są sztywne i nie pokładają się zbyt szybko. Im mniej ma światła w tym pędy są dłuższe a co za tym idzie kępa staje się mniej skupiona. Na słońcu przekwita szybciej i kwiaty są bledsze w półcieniu utrzymują się dłużej i są bardziej żółte. Sądzę, że w cieniu nie będzie tak atrakcyjny.
Naturalnie gatunek ten występuje we wschodnich Karpatach, Turcji i na Kaukazie, gdzie rośnie na skalistych i trawiastych zboczach.
To bardzo dekoracyjna roślina o charakterze okrywowym. Rozrasta się szybko tworząc w pełni sezonu szerokie kępy. Potrzebuje sporo miejsca w ogrodzie. Sadząc go na rabacie trzeba wziąć to pod uwagę, bo przekwitające kwiatostany pokładają się mocno na sąsiednie rośliny. Zimuje doskonale.

BP0862-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
wzniesiony
Wysokość
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także