Ostróżka bródkowa - Delphinium semibarbatum

0,00 zł

Nr Kat. BP1854-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Ostróżka bródkowaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Ostróżka bródkowa

(Delphinium semibarbatum)
 

Ostróżki zna chyba każdy. Są niskie, wysokie, ogrodowe, wielkokwiatowe, białe, różowe, niebieskie, fioletowe w różnych zestawieniach i odcieniach. Ale ta ostróżka jest wyjątkowa. Jej kwiaty są żółte.
Ostróżka bródkowa to niespotykany u nas gatunek pochodzący z Azji (od północno-wschodniego Iranu po Azję Centralną), gdzie zasiedla trawiaste stepy, obrzeża lasów i górskie stoki.
Życie w tych niewątpliwie trudnych warunkach umożliwia jej zgrubiały korzeń, coś w rodzaju bulwy, który jest jej organem spichrzowym i z którego wyrastają jej części nadziemne. Przy ziemi tworzy koronkową kępę podzielonych na wąskie segmenty liści o niebieskozielonej barwie, pokrytych woskowym nalotem. W taki sposób roślina zabezpiecza się przed utratą wilgoci i jest odporna na suszę i wysokie temperatury. Z bulwy wyrastają także nagie, nierozgałęzione łodygi na których latem rozkwitają charakterystyczne dla ostróżek kwiaty o słomkowo-żółtej barwie. W porze kwitnienia roślina osiąga 50-100 cm wysokości. A ponieważ pędy są cienkie i kruche wymagają lekkiego usztywnienia – wsparcia. Przy silnym wietrze mogą się wyłamywać. Kilka bambusowych patyczków powinno załatwić sprawę.
Preferuje słoneczne, najlepiej osłonięte od wiatru stanowiska z doskonale zdrenowaną, kamienisto-piaszczystą glebą, umiarkowanie zasobną i umiarkowanie wilgotną w porze wegetacji, w zimie suchą. Bulwy są wrażliwe na nadmiar wody w podłożu szczególnie w zimie. Podłoże powinno zawierać także wapienny żwir lub przynajmniej dodatek wapnia. Niestraszny jej mróz – wytrzymuje spadki temperatury do -28 st.C, ale zagrożeniem jest wilgoć. Warto więc zadbać nie tylko o podłoże ale także o zabezpieczenie bulwy przed zimową wilgocią, nasadzając na wierzch odwróconą, uciętą plastikową butelkę lub inny rodzaj daszkach. Ostróżka bródkowa wytwarzanie niewielkie ilości nasion, można więc liczyć na symboliczny wręcz samosiew. Siewki jednak zakwitną dopiero po 2 – 3 latach. Najpierw musi wykształcić się z niej zgrubiały korzeń – bulwa.
Żółta ostróżka to nie lada gratka. Niejedną osobę wprawi w osłupienie. Czasem można się spotkać z jej bardziej potoczną nazwą - Zalil.

BP1854-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
50-80cm
do 100cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także