Barwinek pospolity 'Multiplex' - Vinca minor

0,00 zł

Nr Kat. BB0017-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Barwinek pospolity 'Multiplex'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Barwinek pospolity 'Multiplex'

( Vinca minor)

Zimozielona bylina a raczej półkrzew o wszechstronnym wykorzystaniu . Jego długie pędy pokryte są lancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi, nieco skórzastymi. Pędy ścieląc się po podłożu łatwo ukorzeniają się i tworzą zwartą gęstwinę. Pędy na których rozwijają się urocze kwiaty są wzniesione. W efekcie powstaje ukwiecona niewysoka kępka otoczona zielonym dywanikiem liści. Kwiaty są dość duże i wyraziste, rozwijają się w kącikach liści. Odmiana 'Multiplex' charakteryzuje się większą żywotnością i podwójnymi kwiatami barwy fioletowej.
Ta bardzo prosta w uprawie roślina preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste z wilgotnym podłożem. Może być sadzona w słońcu ale wówczas wymaga podlewania a liście tracą intensywną zieloną barwę. Toleruje praktycznie każde podłoże, byle nie było zbyt zwięzłe, zbyt mokre i zbyt kwaśne.
To gdzie zostanie wykorzystany barwinek ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Urośnie wszędzie, spełni prawie każdą rolę nie wymagając szczególnej uwagi i opieki. To roślina do zadań specjalnych, rośnie wszędzie tam gdzie inne rośliny nie radzą sobie dobrze - pod koronami drzew oraz krzewów, jako najniższe piętro rabat zimozielonych, jako roślina obwódkowa. Szybko porasta puste przestrzenie w ogrodzie. Z powodzeniem może być także uprawiany w donicy.
 Barwinek jako gatunek znany jest w całej Europie. Naturalnie porasta lasy i zarośla. W Polsce objęty ochroną gatunkową.

BB0017-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
zadarniający
Wysokość
10-30cm
do 10cm
Stanowisko
cieniste
półcieniste
słoneczne
wilgotne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także