Barwinek pospolity 'Multiplex' - Vinca minor

4,50 zł

Nr Kat. BB0017-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Barwinek pospolity 'Multiplex'

( Vinca minor )Zimozielona bylina a raczej półkrzew o wszechstronnym wykorzystaniu . Jego długie pędy pokryte są lancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi, nieco skórzastymi. Pędy ścieląc się po podłożu łatwo ukorzeniają się i tworzą zwartą gęstwinę. Pędy na których rozwijają się urocze kwiaty są wzniesione. W efekcie powstaje ukwiecona niewysoka kępka otoczona zielonym dywanikiem liści. Kwiaty są dość duże i wyraziste, rozwijają się w kącikach liści. Odmiana 'Multiplex' charakteryzuje się większą żywotnością i podwójnymi kwiatami barwy fioletowej.

Ta bardzo prosta w uprawie roślina preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste z wilgotnym podłożem. Może być sadzona w słońcu ale wówczas wymaga podlewania a liście tracą intensywną zieloną barwę. Toleruje praktycznie każde podłoże, byle nie było zbyt zwięzłe, zbyt mokre i zbyt kwaśne.

To gdzie zostanie wykorzystany barwinek ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Urośnie wszędzie, spełni prawie każdą rolę nie wymagając szczególnej uwagi i opieki. To roślina do zadań specjalnych, rośnie wszędzie tam gdzie inne rośliny nie radzą sobie dobrze - pod koronami drzew oraz krzewów, jako najniższe piętro rabat zimozielonych, jako roślina obwódkowa. Szybko porasta puste przestrzenie w ogrodzie. Z powodzeniem może być także uprawiany w donicy.

 Barwinek jako gatunek znany jest w całej Europie. Naturalnie porasta lasy i zarośla. W Polsce objęty ochroną gatunkową.

BB0017-P9

Opis

Pokrój
płożący
Wysokość
15-20 cm
Stanowisko
półcieniste
Podłoże
przepuszczalne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Termin kwitnienia
III- V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także