Barwinek pospolity - Vinca minor

0,00 zł

Nr Kat. BB0016-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Barwinek pospolityRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Barwinek pospolity

( Vinca minor )Zimozielona bylina a raczej półkrzew o wszechstronnym wykorzystaniu . Jego długie pędy pokryte są lancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi, nieco skórzastymi. Pędy ścieląc się po podłożu łatwo ukorzeniają się i tworzą zwartą gęstwinę. Pędy na których rozwijają się urocze kwiaty są wzniesione. W efekcie powstaje ukwiecona niewysoka kępka otoczona zielonym dywanikiem liści. Kwiaty są dość duże i wyraziste, rozwijają się w kącikach liści.

Ta bardzo prosta w uprawie roślina preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste z wilgotnym podłożem. Może być sadzona w słońcu ale wówczas wymaga podlewania a liście tracą intensywną zieloną barwę. Toleruje praktycznie każde podłoże, byle nie było zbyt zwięzłe, zbyt mokre i zbyt kwaśne.

To gdzie zostanie wykorzystany barwinek ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Urośnie wszędzie, spełni prawie każdą rolę nie wymagając szczególnej uwagi i opieki. Barwinek znany jest w całej Europie. Naturalnie porasta lasy i zarośla. W Polsce objęty ochroną gatunkową.

BB0016-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
zadarniający
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
cieniste
pstrokate
półcieniste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także