Pierwiosnek tracki - Primula frondosa Janka

0,00 zł

Nr Kat. BP0827-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pierwiosnek trackiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pierwiosnek tracki

(Primula frondosa Janka)

 

To bliski krewny pierwiosnka omączonego, mieszkaniec Gór Bałkańskich na terenie Bułgarii (800 – 2200 m n.p.m.), gdzie rośnie na kwaśnych klifach, w lasach lub zaroślach. Łatwy w uprawie ale krótkowieczny, przy czym daje samosiew, więc nie trzeba się martwić, że wyginie.
Uroczy, filigranowy, tworzący gęste kępki (do 10 - 15 cm średnicy) jajowatych, jasnozielonych liści, mocno pofałdowanych, zębatych na brzegach i pokrytych mączystym nalotem tzw. farinozą. Wiosną (IV-V) rozwijają się luźne baldachy różowo-liliowych kwiatów z żółtym oczkiem na nagich pędach o wysokości do 15 cm. Preferuje dobrą, próchnicą i wilgotną ale przepuszczalną glebę o odczynie kwaśnym, w miejscu chłodnym i ocieniony. Podłoże powinno zawierać odpowiedni drenaż jako, że to roślina o pochodzeniu górskim. Z uwagi na niewielkie rozmiary pięknie prezentuje się w ogrodach skalnych ale może być także uprawiany w donicy. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, natomiast coroczna wiosenna dawka świeżego kompostu zapewni mu odpowiednią ilość składników pokarmowych i poprawi strukturę podłoża. W odpowiednich warunkach zimuje bez problemu. To niezwykle cenny nabytek dla wielbicieli prymulek.

BP0827-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
15-20cm
Stanowisko
chłodne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także