Petrokoptys pirenejski - Petrocoptis pyrenaica

0,00 zł

Nr Kat. BP0823-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Petrokoptys pirenejskiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Petrokoptys pirenejski, sinolistny

( Petrocoptis pyrenaica, Petrocoptis glaucifolia, Silene glaucifolia)

 

Delikatna bylina do ogrodów skalnych, pochodząca z Hiszpanii (Kordyliera Kantabryjska), którą można spotkać w pęknięciach skał, na piargach, w centrum i na zachód od łańcucha, na wapiennych nawisach, od poziomu morza do 2000 m. Roślina nie tworzy rozety, natomiast z podstawy wyrastają liczne rozgałęzione pędy pokryte owalnymi, ostro zakończonymi listkami o dość grubej strukturze, pokrytymi woskowym nalotem. Stąd też inna jej nazwa petrokoptys sinolistny. 
To bardzo rzadka roślina o niewątpliwie ciekawym wyglądzie, w swoim środowisku jest endemitem. Kwitnie wczesnym latem rozwijając na końcach pędów różowe (w różnych odcieniach) kwiaty osadzone na długich szypułkach. Kwitnie z przerwami przez całe lato, czemu sprzyja regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów razem z pędami. Po takim zabiegu kępka szybko się regeneruje i ponownie zaczyna kwitnąć. W uprawie ma dwa podstawowe wymagania – słoneczne stanowisko i wapienne podłoże (zawierające wapienne grys). Nie musi być zasobne, lepiej ubogie i słabo wilgotne, za to dobrze zdrenowane. Pięknie wygląda na skalnych półkach, gdzie tworzy efektowne nawisy. Zimuje bardzo dobrze.

Oficjalnie w ujęciach taksonomicznych petrocoptis to synonim silene, czyli lepnica. Jednak z uwagi na budowę kwiatu (petrocoptis to hermafrodyta, silene dwupienna) uznaje się petrokoptysa za oddzielny gatunek. Nie po raz pierwszy naukowcy nie mogą dojść do porozumienia.

BP0823-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
do 10cm
do 20cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII(IX)
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także