Penstemon wyprostowany - Penstemon strictus

0,00 zł

Nr Kat. BP0818-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Penstemon wyprostowanyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Penstemon wyprostowany

(Penstemon strictus)  Kochamy penstemony – to fakt nie niepodważalny. Świadczy o tym zainteresowanie jakim obdarzamy te rośliny i to, że bardzo często spotykany jest w ogrodach. Trudno jednocześnie określić za co, ale mają w sobie to “coś”. Może to wyrazisty kolor kwiatów, może ich kształt, a może to że są trochę egzotyczne. Właściwie nie jest to aż tak istotne.

Zachodnia część USA to okazuje się królestwo penstemonów. Większość gatunków wywodzi swoje korzenie właśnie z tej części świata. Tak też jest w przypadku tego penstemona z tym, że jego naturalne siedliska to przeważnie otwarte lasy sosnowo-jałowcowe lub dębowe.
To mocna, wyrazista roślina, dzięki absolutnie jedynej w swoim rodzaju barwie kwiatów – intensywnie niebieskiej, czasem ciemnoniebieski lub z delikatnym odcieniem fioletu. Silne, wyprostowane łodygi tworzą dość regularne kępy. Są gęsto ulistnione a liście wąskie, lancetowate o ciemnozielonej barwie, obejmujące pęd. Gencjanowe kwiaty rozwijają się na początku lata, na przełomie VI-VII. Jego potrzeby nie różnią się zbytnio od potrzeb innych, bliskich mu gatunków. Lubi słoneczne stanowiska z dobrze zdrenowaną, kamienistą glebą ale utrzymującą w okresie wegetacji niewielkie pokłady wilgoci, natomiast w zimie suchą. W dobrych warunkach rośnie szybko, nie wymaga troski i daje dość dobrych samosiew. Zimuje bez problemu.

BP0818-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także