Penstemon Palmera - Penstemon palmeri

0,00 zł

Nr Kat. BP0817-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Penstemon PalmeraRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Penstemon Palmera

(Penstemon palmeri)  Kochamy penstemony – to fakt nie niepodważalny. Świadczy o tym zainteresowanie jakim obdarzamy te rośliny i to, że bardzo często spotykany jest w ogrodach. Trudno jednocześnie określić za co, ale mają w sobie to “coś”. Może to wyrazisty kolor kwiatów, może ich kształt, a może to że są trochę egzotyczne. Właściwie nie jest to aż tak istotne.

To jeden z najwyższych i najbardziej okazałych gatunków penstemon a dodatkowo o wyjątkowo pachnących kwiatach. W uprawie wymaga dwóch rzeczy – słonecznego stanowiska i wręcz suchego, żwirowego, ubogiego podłoża o odczynie obojętnym w górę. W lepszych warunkach nie ma szans na rozwój i nie przetrwa nawet jednej zimy mimo, iż jest całkowicie mrozoodporny. To taka prawdziwie spartańska roślina. Jeśli tworzymy mu odpowiednie warunki, to dość szybko z kępki zrobi się kępa.
Jego pędy są sztywne, wyprostowane z charakterystycznie osadzonymi skórzastymi liśćmi o szarozielonej barwie. Kształtem przypominają trójkąt i są zrośnięte wokół pędu. Powyżej liści, latem rozkwitają duże dwuwargowe, jasnoróżowe kwiaty, które przyciągają mnóstwo pożytecznych owadów, szczególnie trzmieli. Dorosła kępa w pełni rozkwitu osiąga około120- 150 cm wysokości. Kwitnie latem na przełomie VI-VIII. Nie wymaga nawożenia - jest to wręcz niewskazane. 
Przy sadzeniu trzeba zwrócić uwagę na to, by szyjka korzeniowa wystawała ponad powierzchnię podłoża i nie była narażona na zamakanie w żadnej porze roku. Po kwitnieniu wystarczy usunąć pędy, ewentualnie zostawić jeden na nasiona. Posadzony w ogrodzie potrzebuje nieco wolnej przestrzeni, gdyż nie jest zbyt towarzyski i nie lubi tłoku.

Penstemon palmeri pochodzi z pustynnych gór w zachodniej i południowo-zachodniej części USA (m.in. Kalifornia, Nevada, Arizona, Nowy Meksyk).

BP0817-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
(VI)VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także