Penstemon Halla - Penstemon hallii

0,00 zł

Nr Kat. BP0814-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Penstemon HallaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Penstemon (wąsatka) Halla

(Penstemon hallii)  Kochamy penstemony – to fakt nie niepodważalny. Świadczy o tym zainteresowanie jakim obdarzamy te rośliny i to, że bardzo często spotykany jest w ogrodach. Trudno jednocześnie określić za co, ale mają w sobie to “coś”. Może to wyrazisty kolor kwiatów, może ich kształt, a może to że są trochę egzotyczne. Właściwie nie jest to aż tak istotne.

Kolejny przedstawiciel penstemonów, tym razem o “górskich” korzeniach, a więc z przeznaczeniem na skalniak. Jest endemitem występującym jedynie w wysokich partiach gór (3000 – 4000m n.p.m.) stanu Kolorado. Jego siedliska, jak można się spodziewać to kamieniste, górskie łąki i piarżyska.
To czarujący maluch o dość dużych kwiatach tworzących niebiesko-fioletowe plamy w środku lata. O tej porze jego wysokość to około 20-25cm. Tuż przy ziemi tworzy niewielkie rozety ciemnozielonych, niekiedy zaczerwienionych, wąskich liści o długości do 6 cm. Z rozet wyrastają krótkie, ulistnione pędy a na nich gęsto ułożone w okółki kwiaty. Okółków może być lub dwa a nawet cztery, w każdym po kilka kwiatów. Kwitnąca roślina robi naprawdę duże wrażenie.
A skoro to “góral”, to musi mieć wymagania. Zwłaszcza, że w naturze rośnie wysoko, a jak wiadomo wysoko w górach jest dużo słońca ale chłodny klimat. I tego samego będzie potrzebował w ogrodzie. Trzeba zapewnić mu kamieniste, mocno przepuszczalne ale najlepiej kwaśne podłoże, utrzymujące lekkie pokłady wilgoci w głębi. Może to ułatwić gruba warstwa kamienistej ściółki wokół rośliny. Stanowisko musi być słoneczne jednak osłonięte od południa, a i tak będzie to zalążek tego co ma w naturze, choć powinno mu to wystarczyć. Zimuje bez większych problemów. Daje samosiew.

BP0814-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także