Penstemon wielkokwiatowy - Penstemon grandiflorus

0,00 zł

Nr Kat. BP0813-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Penstemon wielkokwiatowyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Penstemon (wąsatka) wielkokwiatowy

(Penstemon grandiflorus)  Kochamy penstemony – to fakt nie niepodważalny. Świadczy o tym zainteresowanie jakim obdarzamy te rośliny i to, że bardzo często spotykany jest w ogrodach. Trudno jednocześnie określić za co, ale mają w sobie to “coś”. Może to wyrazisty kolor kwiatów, może ich kształt, a może to że są trochę egzotyczne. Właściwie nie jest to aż tak istotne.

Wyjątkowo duże, oszałamiające lawendowo-fioletowe kwiaty tego penstemona kwitną przez kilka tygodni na początku lata. To chyba najbardziej widowiskowy gatunek osiągający w pełni rozwoju nawet 120 cm wysokości. Kwiaty ułożone są cylindryczne na gładkiej łodydze ponad sinozielonymi, dużymi, owalnymi liśćmi pokrytymi woskowym nalotem. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej ilości słońca i mocno przepuszczalnego, kamienisto-żwirowego, raczej suchego i ubogiego podłoża. Doskonały drenaż to podstawa, gdyż roślina nie toleruje nadmiaru wilgoci w glebie. Po kwitnieniu pędy można przyciąć kilka centymetrów nad ziemią lub pozostawić dla samosiewu. Kwiaty są masowo oblegane przez owady. Gatunek ten pochodzi głównie ze stanu Missouri, gdzie rośnie tylko na trawiastych, otwartych, lessowych obszarach wzgórz w północno-zachodnim narożniku stanu. W odpowiednich warunkach zimuje bez problemu.

BP0813-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także