Piaskowiec Ledeboura - Arenaria ledebouriana

0,00 zł

Nr Kat. BP1812-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Piaskowiec LedebouraRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Piaskowiec Ledeboura

(Arenaria ledebouriana)  Ta urocza, filigranowa roślinka to piaskowiec Ledeboura będący podstawową formą gatunku. Pochodzi z Azji Mniejszej (Turcja, Iran), gdzie rośnie w miejscach suchych i skalistych na wysokości 1000 – 2700 m n.p.m.
Z uwagi na niewielkie rozmiary i koronkową formę w porze kwitnienia doskonale sprawdza się w ogrodach skalnych, na murkach, wśród płaskich kamieni tworząc zwiewny w oglądzie kwiatowy obłoczek. Wygląda troszkę jak karłowa gipsówka z tym, że jej kwiaty są znacznie większe (do 1 cm średnicy) a pędy kwiatostanowe sztywne i mocno rozgałęzione. Gdy nie kwitnie mamy niewielkie, nieregularne kępki woskowych, niebiesko-zielonych, wąskich, kłujących liści o długości 1 cm. Od maja lub czerwca kiedy to zaczyna się pora kwitnienia tego piaskowca roślina osiąga około 20 cm wysokości.
Najlepiej czuje się w pełnym słońcu na ubogiej, lekkie i piaszczystej glebie, słabo wilgotnej w głębi. Nie jest to więc roślina o dużych wymaganiach - wręcz przeciwnie. Polecana do niewielkich ogrodów będzie uroczą ozdobą o charakterze okrywowym. Nie wymaga opieki. W naszym kraju jest całkowicie mrozoodporna.

BP1812-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
suche
ubogie
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także