Farbownik lazurowy 'Feltham Pride Strain' - Anchusa azurea

0,00 zł

Nr Kat. BO1808-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Farbownik lazurowy 'Feltham Pride Strain'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Farbownik lazurowy 'Feltham Pride Strain'

(Anchusa azurea )Jego nazwa nie jest przypadkowa - tej barwie kwiatów nie dorównuje żadna inna roślina. Czysta, intensywnie niebieska. Kwitnąca roślina jest widoczna z daleka. Pochodzi z terenów śródziemnomorskich (Turcja, Iran, Płw. Arabski, centralna Azja). Nie jest rośliną długowieczną.

Lancetowate długie liście (do 40 cm) szorstko owłosione, niezbyt miłe w dotyku - do obsługi lepiej używać rękawic. Na początku lata rozpoczyna się kwiatowy spektakl. Kwiaty podobne do niezapominajek rozkwitają na wysokich, rozgałęzionych pędach tworząc rozpierzchłe, jednostronne wiechy. Najpiękniej wygląda posadzony w większych grupach. Kiedyś uprawiany chętnie - dziś zapomniany, powoli odzyskuje miłośników i wielbicieli zwłaszcza, że nie ma specjalnych wymagań.

Stanowisko koniecznie słoneczne, podłoże dobrze zdrenowane, żyzne i umiarkowanie wilgotne. Najlepsze o odczynie zasadowym zawierające wapń. Roślina wytwarza solidny, burakowaty korzeń, więc przesadzanie jest dość trudne. Mocne przycięcie nadziemnych części po kwitnieniu korzystnie wpływa na powtórne kwitnienie pod koniec lata. Przed zimą trzeba usunąć wszystkie pędy co zabezpieczy roślinę przed zbierająca się wodą i gniciem. Zimuje dobrze pod śniegową pierzynką. Bez pierzynki może nie przetrwać, trzeba jej pomóc okrywając gałązkami. Można dla pewności zebrać trochę nasion - są dość duże i wysiać wiosną. 

Odmiana 'Feltham Pride Srain' jest stosunkowo niską jak na farbownika odmianą. W porze kwitnienia osiąga maksymalnie 90cm wysokości. Tworzy zwarte, goryczkowo-niebieskie kępy, utrzymuje ładną formę przez cały okres wegetacji. Wymagania jak u gatunku.

BO1808-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
do 90cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P11