Orlaja wielkokwiatowa - Orlaya grandiflora

9,50 zł

Nr Kat. BO0791-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Orlaja wielkokwiatowa

(Orlaya grandiflora) 

  

          To jedna z najpiękniejszych roślin jakie znam.Jest wprost oszałamiająca jakby pochodziła z niebiańskich ogrodów. Królewska i dostojna a jednocześnie delikatna jak ulotny motyl, który czasem zawita do ogrodu. Jakby w całości utkana rękę mistrza z najcenniejszej koronki. Koronkowe liście i koronkowe kwiaty tworzą wręcz nierealną, nierzeczywistą całość. A jednak są prawdziwe.
Ta niezwykle rzadko spotykana roślina to prawdziwy skarb. Mimo swojego wyglądu jest silna i wytrzymała. Przez całe lato czaruje śnieżnobiałymi, ażurowymi “serwetkami” kwiatów zebranych w płaskie baldachy rozwijające się na szczytach rozgałęzionych pędów. Całości dopełniają mocno pierzaste, trójkątne w zarysie liście. I aż trudno uwierzyć, że taka piękność ma tak skromne wymagania.
Wystarczy jej umiarkowanie, ale stale wilgotna i umiarkowanie zasobna gleba w miejscu słonecznym, choć równie dobrze czuje się w lekkim półcieniu. W szczytowej formie osiąga około 50 - 60 cm wysokości a mimo to jej dość cienkie pędy nie pokładają się - często same stają się podporą dla innych roślin. Pionową sylwetkę zawdzięcza swojemu silnemu korzeniowi który jest długi, pietruszkowaty i sięga głęboko. MIododajne kwiaty są masowo oblegane przez owady, więc praktycznie każdy zostaje zapylony. W efekcie zawiązuje się dużo kolczastych nasion, które pozostawione wyśmiewają się same dając początek młodym siewkom w następnym sezonie. Praktycznie traktowana jest jako roślina jednoroczna coraz częściej zdarza się, że zimuje w naszych ogrodach, co z pewnością może być powodem do radości.
Wspaniale wpisuje się w każdy rodzaj nasadzeń. I tych “królewskich”, wśród krzewów róż i tych naturalistycznych w formie dzikiej łąki. Wszędzie jest tak samo zachwycająco piękna. Ma jeszcze tą wyjątkową zaletę. Swoją niespotykaną urodą nie przesłania urody innych kwiatów. Wręcz przeciwnie - podkreśla ich wdzięki i sprawia, że całość wygląda magicznie.

BO0791-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane