Nachyłek barwierski 'Dwarf Red' - Coreopsis tinctoria

0,00 zł

Nr Kat. BN0781-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Nachyłek barwierski 'Dwarf Red'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Nachyłek barwierski 'Dwarf Red'

(Coreopsis tinctoria) 

  

Nachyłek barwierski to jednoroczny gatunek pochodzący z prerii Ameryki Północnej. Liczne odmiany tego gatunku można spotkać w uprawach na całym świecie ale w Polsce są dość rzadkie. A szkoda, bo to bardzo wdzięczne, łatwe w uprawie, niewymagające a przede wszystkim urocze rośliny.

Odmiana ‘Red Dwarf’ to przede wszystkim niespotykana barwa kwiatów – mahoniowo-czerwone, przełamane purpurą a także nieco odmienny kształt kwiatów. Roślina tworzy koronkowe, niewysokie kępy (do 45 cm wysokości) sztywnych, cienkich, mocno rozgałęzionych pędów pokrytych pierzastymi listkami. Przez całe lato na szczytach rozgałęzień rozwijają się setki kwiatów. Pąki kwiatowe strzelają jeden po drugim przysłaniają te, które już przekwitły, więc przez cały ten czas roślina jest w pełni rozkwitu. Szybko dojrzewające nasiona wysiewa ją się wokół rośliny “matki” i jeszcze w tym samym roku zakwitają. W efekcie pora kwitnienia wydłuża się aż do pierwszych przymrozków. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach słonecznych. Za podłoże wystarczy mu zwykła ziemia ogrodowa, byle nie była ciężka i zbita. Może to być ziemia piaszczysta czy piaszczysto-gliniasta, kamienista, niekoniecznie mocno zasobna, utrzymująca wilgoć. Po pierwszym intensywnym kwitnieniu pędy można przyciąć częściowo dając miejsce nowym. Warto pamiętać o zbieraniu nasion (właściwie całych suchych kwiatostanów) żeby móc cieszyć się tymi kwiatami w kolejnym sezonie. Nasiona trzeba wysiać wiosną, przykrywając cieniutką warstwą ziemi lub delikatnie mieszając z podłożem. Pierwsze siewki pojawiają się już po 2 tygodniach. Można też wysiać nasiona nieco wcześniej w warunkach domowych i wiosną, po przymrozkach wysadzić je do ogrodu.

BN0781-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
10-30cm
do 45cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
czerwona
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
brak
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także