Aster wielkolistny 'Twilight' - Aster macrophyllus

15,00 zł

Nr Kat. BA0011-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Aster wielkolistny 'Twilight'Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Aster wielkolistny 'Twilight'

( Aster macrophyllus, Eurybia macrophylla )Bardzo atrakcyjna bylina do nasadzeń w miejscach półcienistych i cienistych. W naturze jest rośliną leśną, więc jej upodobania związane są właśnie z tym faktem. Jej ojczyzną jest wschodnia część Ameryki Północnej, od nizin do wysokości 1300 m n.p.m, gdzie porasta świetliste brzegi lasów i przydroża.

Rozrasta się z podziemnego kłącza, z którego wyrastają zdrewniałe u nasady łodygi, może być więc traktowany jak niewielki krzew. Dolne liście są duże, mają około 20 cm długości. Ich kształt jest sercowaty, niemal okrągły a brzegi ząbkowane.
Im wyżej, tym liście są coraz mniejsze.

Kwitnie jesienią- kwiaty dość duże ( 3-4 cm śr.), barwy fioletowoniebieskiej, rozwijają się na szczytach wyprostowanych pędów tworząc baldachy. Są chętnie oblatywane przez motyle.

Ten piękny, rzadko spotykany gatunek astra jest łatwy w uprawie. Wymaga ocienionego, pstrokatego stanowiska, z wilgotnym, próchniczym podłożem. Odczyn podłoża powinien być obojętny lub lekko kwaśny ( tak jak podłoże leśne ).

Aster szerokolistny to doskonała roślina do sadzenia pod drzewami czy między krzewami, jako "wypełniacz". Jednak w jej najbliższym otoczeniu nie należy sadzić roślin niższych i małych, z uwagi na jego wielkość i silną formę. Dorosłe okazy mogą osiągnąć do 110 cm szerokości. Całkowicie mrozoodporna.

Ciekawostka:

Aster szerokolistny potocznie nazywany jest papierem toaletowym drwala.

BA0011-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
chłodne
pstrokate
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
jesień
Termin kwitnienia
VIII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także