Miskant chiński 'Variegatus' - Miscanthus sinensis

17,00 zł

Nr Kat. BM0791-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Miskant chiński 'Variegatus'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Miskant chiński 'Variegatus'

(Miscanthus x sinensis)                 Trawy to nieodłączny element dekoracyjny we wszystkich rodzajach nasadzeń. Spełniają w ogrodzie różne funkcje - zadarniające, okrywowe czy po prostu dekoracyjne. Najważniejszą jest oczywiście ta ostatnia. Rabatom nadają lekkości, przełamują nudę, stanowią tło dla innych roślin. Są proste w uprawie, nie mają wielkich wymagań. Nie potrzeba dużych umiejętności ani posiadania specjalnej wiedzy by móc je uprawiać. Są dekoracyjne przez cały rok. Ich kwiatostany zdobią ogród nawet zimą i często są źródłem pokarmu dla ptaków. Większość traw lubi miejsca słoneczne. Są też i takie które potrzebują miejsc świetlistych czy ocienionych.

Miskanty to chyba jedne z najczęściej i najchętniej uprawianych traw. Szeroki wachlarz odmian o różnej wysokości, długości, barwach, kolorach itp.itd. daje możliwość wykorzystania ich w każdym niemalże ogrodzie - i tym małym i tym dużym.

Sam gatunek - miskant chiński pochodzi z południowo-wschodniej części Chin i Japonii, gdzie zasiedla nizinne i górskie zbocza oraz nieużytki. Na jego podstawie powstało setki różnorodnych odmian, które łączy kilka wspólnych, podstawowych cech. Wszystkie są trawami o krótkich kłączach tworzących zbitą, gęstą kępę, z której wyrastają pędy liściowe i kwiatowe. Kwiatostany i liście mogą być różne – wąskie, szerokie, krótsze, dłuższe itd. Wszystkie mają niewielkie wymagania. Lubią słoneczne stanowiska i są bardzo tolerancyjne wobec podłoża. Jedynie co istotne to to, by podłoże było luźne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, ale dobrze znoszą też okresy suszy. W okresie wegetacji nie wymagają żadnej pielęgnacji. Przed zimą suchych liści i kwiatostanów nie należy wycinać. Najlepiej jest związać je w kępę i tak pozostawić do wiosny. Po co tak?
Po pierwsze – zimą kępy są wspaniałą dekoracją ogrodu, zwłaszcza pokryte szronem kwiatostany.
Po drugie – zabezpieczają kłącza przed przemrożeniem i nadmierną wilgocią wewnątrz kępy.
Po trzecie – są miejscem zimowej kwatery dla wielu owadów, drobnych zwierząt a nawet ptaków.
Dopiero wiosną, gdy kłącza zaczynają się zielenić można usunąć wszystkie suche badyle i liście, przycinając je maksymalnie, jak najbliżej ziemi (uważając by nie uszkodzić młodych kiełków). Wokół kępy raz na 2 - 3 lata można rozsypać warstwę kompostu. Miskanty rozrastają się dość szybko, więc trzeba przeznaczyć dla nich sporo miejsca. Duże, wieloletnie kępy lubią się wyradzać tzn. środek tępy robi się martwy i pusty. To znak, że roślinę trzeba odmłodzić – wykopać całą kępę (bardzo trudne zadanie), oddzielić zewnętrzne kłącza od martwego środka i posadzić ponownie. Zabiegi takie można wykonywać jedynie wiosną, gdy pojawiają się pierwsze zielone pędy. Miskanty są piękne, po prostu piękne. Nikogo chyba nie trzeba do tego przekonywać. Są całkowicie mrozoodporne.

Odmiana 'Variegatus'

wysoka, 150-200 cm liście, do 250 cm z kwiatostanami, jedyna o tak jasnych liściach. Blaszki na całej długości kremowo-zielono, szerokie, przewieszające. Tworzy gęste, wysokie, świetliste kępy. W naszych warunkach kwitnie bardzo rzadko, ponieważ początek kłoszenia przypada na IX-X. Wysokie, czerwone kwiatostany wymagają podpierania. Rozrasta się stosunkowo powoli.

BM0791-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
150-200cm
do 250cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
czerwona
Pora Kwitnienia
jesień
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P11