Dzwonek brzozolistny - Campanula betulifolia

0,00 zł

Nr Kat. BK1778-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonek brzozolistnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek brzozolistny

(Campanula betulifolia)                 Skalne szczeliny, wychodnie, skały wapienne i wulkaniczne to naturalne środowisko dzwonka brzozolistnego. Gatunek ten występuje głównie na terenie Turcji a także w Armenii, w tamtejszych górach do wysokości 2300 m n.p.m.. U nas bardzo rzadko spotykamy, jedynie w skalnych ogrodach kolekcjonerskich.
Niezwykle widowiskowy w porze kwitnienia z uwagi na obfitość kwiatów ale nie tylko. Całość zaczyna się tuż przy podłożu, gdzie ze zdrewniałej szyjki korzeniowej wyrastają najpierw liście, później pędy kwiatostanowe. Te pierwsze są błyszczące, jajowate, ząbkowane i falowane na brzegach o niebieskozielonej barwie. Te drugie są purpurowe, rozgałęzione, pokładające się lub płożące. W rezultacie kwitnąca roślina nie przekracza 10 cm wysokości, gdzie pędy kwiatostanowe dorastają 30 cm długości.
Kwitnie na początku lata dużymi (do 3,5 cm długości) i bardzo licznymi białymi kwiatami, które rozwijają się z zaróżowionych pąków. Te pąki są cechą charakterystyczną gatunku. Najważniejszym wymaganiem dzwonka brzozolistnego jest doskonale zdrenowane w podłoże z uwagi na długie, drewniejące, kłączaste rozłogi korzeni, które zimą narażone są na zagniwanie. Poza tym gleba powinna być słabo żyzna, umiarkowanie wilgotna w okresie wegetacji a wszystko to zarówno w słońcu jak i w półcieniu.
Bardzo cenny gatunek do ogrodów skalnych, jako wypełniacz między kamieniami, w szczelinach i szparach. Całkowicie mrozoodoporny.

BK1778-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
płożący
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także