Mikołajek olbrzymi 'Miss Wilmott's Ghost' - Eryngium giganteum

0,00 zł

Nr Kat. BK0775-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Mikołajek olbrzymi 'Miss Wilmott's Ghost'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Mikołajek olbrzymi 'Miss Wilmott's Ghost'

(Eryngium giganteum)                 Chociaż ten pochodzący z Kaukazu i Iranu gatunek jest raczej krótkowieczną byliną, to trudno pohamować się przed posadzeniem go w ogrodzie. Zwłaszcza w takiej formie jak odmiana 'Miss Wilmott's Ghost'. Początkowo zielony w miarę rozwoju przybiera świetliste barwy. Zarówno sercowate, ostro ząbkowane i wyraźnie żyłkowane liście jak i kolczaste, sterczące główki otoczone dużą poszarpaną kryzą. Wszystko pokrywa się srebrzystą barwą, która odbija promienie słoneczne. W efekcie roślina lśni w słońcu niemal upiornym blaskiem. Kwiaty są uwielbiane przez owady, szczególnie pszczoły i osy. Nawet przekwitnięte zachowują swój kształt, nie rozsypują się. 
Roślina nie potrzebuję wiele do życia – dużo słońca i niezbyt urodzajne, słabo wilgotne, przepuszczalne podłoże – praktycznie nic. W porze kwitnienia osiąga około 60 cm wysokości a sztywne, rozgałęzione pędy nie mają tendencji do podkładania. Posadzona wśród wielobarwnych kwiatów na słonecznej rabacie jest bardzo wyrazista ale nie zaburza harmonii nasadzeń. Szczególnie pięknie wygląda wśród zwiewnych, przewieszających traw lub na tle iglaków. Suche kwiaty są też wspaniałym dodatkiem do jesienno-zimowych kompozycji. Rozsiewa się sam i nie lubi przesadzania. Chcąc przenieść go w inne miejsce wystarczy rozsypać tam nasiona i wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża. Jednak na pierwsze wschody trzeba poczekać dwa sezony.

BK0775-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
suche
ubogie
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także